Zvuková košile umožňuje neslyšícím cítit klasickou hudbu

Věděli jste, že sluchově postižení lidé si mohou díky futuristické košili poslechnout klasickou hudbu? Možná bychom měli říct spíš „pocítit“, protože košile překládá zvuk na vibrace!

Symfonický orchestr z německého Hamburgu a společnost CuteCircuit věří, že každý člověk má právo zažít hudbu. Společnými silami tedy dali dohromady košili Sound Shirt, která umožňuje neslyšícím cítit hudbu. Zkoumali a vyvíjeli ji šest měsíců.

sound-shirt

Jak to funguje?

Po celém jevišti v Hamburgu jsou rozmístěny mikrofony, které zachycují jednotlivé nástroje. Nahrávky jsou zasílány do softwaru košile, který převede zvuk na vibrace.

Samotná košile je podobná spíš sportovní mikině. Je v ní rozmístěných 16 motorů, z nichž každému je přiřazen jiný nástroj z orchestru. Například housle jsou na pažích a ramenou. Jak orchestr hraje, jsou aktivovány vibrační motory, a to dává posluchači pocit zvuku orchestru. Reakce neslyšících poslouchajících orchestr můžete vidět na videu níže.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru