Dnes vyšlo 15 článků

Zubařka vyhrožovala žalobou za špatnou recenzi na Yelpu a nyní je na útěku

Zubařka vyhrožovala žalobou za špatnou recenzi na Yelpu a nyní je na útěku

Zubařka Stacy Makhnevichová používala skutečně nevšední metody, jak si zajistit dobrou reputaci: svým klientům, kteří o ní chtěli napsat špatnou recenzi, vyhrožovala žalobou. Prý to byl test nové kontroverzní smlouvy o copyrightu.

To aspoň tvrdila společnost Medical Justice, která údajně tento typ smlouvy vytvořila. Poté, co se provalila aféra s doktorkou Makhnevichovou, ovšem společnost couvá a s celým případem náhle nechce mít nic společného.

A o co v celé věci jde?

V roce 2010 začala Roberta Lee trápit silná bolest zubů. Navštívil proto zubařku Stacy Makhnevichovou, kterou mu doporučila jeho zdravotní pojišťovna. Ještě předtím, než jej zubařka začala léčit, mu dala podepsat kontrakt, nazvaný „Vzájemná dohoda o zachování soukromí“. Smlouva v podstatě říká, že se klient zavazuje nezveřejňovat o doktorce Makhnevichové žádné komentáře, online ani jinde, a zejména takové, které by ji nepředstavily v dobrém světle. Pokud přeci jen klient napíše takový nelichotivý či přímo nactiutrhačný komentář, ten automaticky přechází do vlastnictví zubařky.

Tato smlouva „Vlastním tvou kritiku“ brzy prošla zátěžovým testem, neboť Robert Lee byl s prací zubařky zásadně nespokojen a své rozhořčení dal jasně najevo v jednohvězdičkové recenzi na Yelpu. A servítky si nebral: „Vyhněte se za každou cenu!“ Zákrok byl podle muže předražený a doktorka podvodnice.

Originální způsob, jak ochránit svou online reputaci, se vymstil

A zde se právě naskytla možnost využít smlouvu, kterou muž musel podepsat. Lékaři či podniky v USA mají právo zažalovat autora komentáře, který je podle nich pomlouvačný, ale nemají možnost tento komentář odstranit. Zejména stránky, zaměřené na recenze (jako je právě Yelp) odmítají takové recenze odstraňovat. Jakmile ale na daný komentář vlastníte copyright, situace se radikálně změní.

Robert Lee zveřejněním postu vlastně porušil copyright. Zanedlouho obdržel první upomínky, v nichž mu bylo oznámeno, že za každý den dluží 100 dolarů za porušení copyrightu a také, že proti němu bude zahájeno soudní stíhání.

Leeův právník ovšem prokázal, že mužovy komentáře nebyly pomlouvačné a také, že smlouva o nekritizování doktorky je v rozporu s obchodním zákoníkem státu New York a s dobrými mravy. Soudní stíhání pak bylo uvaleno na zubařku Makhnevichovou, která ovšem beze stopy zmizela a dodnes není v kontaktu ani se svými právníky. Zda pracuje dále jako zubařka, nikdo neví…

Zdroj: https://goo.gl/xaX1sI

Komentáře

Nahoru