Zrychlete svůj počítač! Nahraďte HDD disk SSD diskem

Zdá se vám desktopový počítač anebo notebook příliš pomalý? Nicméně ostatní komponenty zařízení mají dostačující parametry? Markantní zrychlení systému zajistí výměna HDD disku za SDD disk. Načítání operačního systému je třikrát rychlejší a zrychlí se také odezva jednotlivých programů. Vdechněte staršímu počítači, respektive notebooku nový život.

Plotnové disky pomalu, ale jistě nahrazují rychlé a tiché SSD, jenomže ne všechny nabízené SSD vynikají přijatelnou rychlostí. Mezi drahými a levnými modely jsou značné rychlostní rozdíly, a proto byste měli  zohledňovat nejprve parametry, až potom cenu. Klíčovou vlastností je také velikost paměťového média, přičemž doporučujeme velikost alespoň 256 GB. Vyhnete se tak trápení nad nedostatkem volného místa.

Připojením SSD na starší sběrnici SATA II zcela nevyužijete jeho rychlost, neboť propustnost této muzejní sběrnice jsou pouze 3 GB/s a teoretická rychlost přenosu dosahuje maximálně 375 MB/s. Pakliže je SSD připojený alespoň do slotu SATA III (propustnost 6 GB/s a teoretická rychlost přenosu 750 MB/s, SSD disk dosáhne své maximální rychlosti čtení, která se pohybuje kolem 500 MB/s.

Jak vyměnit HDD za SSD?

Vyměnit pevný disk zvládne dokonce méně znalý uživatel, neboť postup je naprosto jednoduchý a pochopitelný. Vystačíte si s malým křížovým šroubovákem a potřebným SSD diskem. Pakliže na nový SSD disk chcete nainstalovat čistý operační systém, máte usnadněnou práci.

Stačí vložit bootovací DVD například s Windows 10 do mechaniky a operační systém nainstalovat. Pakliže chcete přenést stávající systém včetně nastavení a aplikací na nový disk, budete potřebovat vhodný nástroj k vytváření a ukládání zálohy celého počítače, souborů a adresářů. K tomuto účelu slouží například program Acronis True Image, který vedle funkčního systému naklonuje na nový SSD disk také skryté oddíly používané pro obnovení systému.

Výměnu pevného disku provádějte s vypnutým počítačem, ideálně odpojeným od elektrické sítě. U notebooku vytáhněte také baterii. Výměnu klasického HDD disku za SDD disk vám demonstrujeme konkrétně na notebooku.

1. Odejmutí krytu

Notebook vypněte, odpojte napájení a vyjměte baterii. Zařízení otočte, abyste se dostali ke spodnímu krytu. Odstraňte šroubky křížovým šroubovákem a uschovejte je do krabičky, protože se snadno někam zatoulají. Po odejmutí krytu uvidíte samotný pevný disk, který bývá připevněný plechovým nosníkem. Opět odstraníte šroubky z nosníku a pevný disk je připravený k vytažení.

kryt01

2. Odstranění pevného disku

Pevný disk je nacvaknutý na příslušný konektor. Použijte přiměřenou sílu, pevný disk podeberte z opačné strany, než je konektor, a lehce táhněte směrem od konektoru. Vyvarujte se viklání, neboť byste mohli nenávratně poškodit jak samotný konektor, tak i základní desku. A mohli byste kupovat rovnou nový notebook.

kryt 02

3. Instalace SSD disku

Po odstranění pomalého HDD disku vložíte na jeho místo výkonnější SSD disk. Po řádném nacvaknutí SSD disku našroubujte plechovou konzolu a spodní kryt notebooku.

kryt03

4. HDD jako externí disk

Pokud není HDD disk poškozený, můžete ho využívat nadále jako externí disk. Stačí ho vložit do externího rámečku.

5. Závěrečné kroky

Externí disk připojte k notebooku. Do mechaniky vložte CD / USB se zálohovacím programem a přeneste původní systém na nový SSD disk. V BIOSu budete muset pravděpodobně nastavit bootovací priority. Po přenesení operačního systému včetně nastavení notebook restartujte a v BIOSu bootovací priority vraťte na původní hodnoty.

Výsledek

Při testování SSD disku značky Transcend se ukázaly markantní změny. Zapnutí notebooku je třikrát rychlejší. Kopírování filmů je pětkrát rychlejší a přehrávání Full HD filmů je mnohem plynulejší. Datové médium SSD neobsahuje pohyblivé mechanické části, tudíž vykazuje nižší spotřebu elektrické energie. Taktéž je SSD znatelně lehčí a méně náchylný na nárazy a otřesy, a proto se předurčuje k použití do notebooků.

Komentáře

Nahoru