Zrcadlovku anebo kompakt?

Neexistuje univerzální odpověď na otázku, zda zvolit raději digitální zrcadlovku anebo kompaktní fotoaparát, neboť každý uživatel má jiné preference. Obě varianty mají své přednosti a úskalí. Kompaktní fotoaparát se vyznačuje menšími rozměry, nižší hmotností a nižší cenou. Stane se vaší pravou rukou na cestách. Nicméně omezené nastavení mnohým uživatelům nevyhovují, a potom na řadu přichází digitální zrcadlovky s rychlejším ostřením.

Pro zaznamenávání momentek a reportážních fotografií je kompaktní fotoaparát nevhodný kvůli pomalejšímu ostření a delší prodlevě mezi zmáčknutím spouště a vyfocením snímku. Zejména levnější modely jsou nevyhovující slabším bleskem, který má menší dosah, a šumem vznikajícím při vyšších citlivostech ISO.

canon powershot g7x

Obrázek 1: Canon PowerShot G7X, Zdroj: TS Bohemia

Kompaktní fotoaparát ocení především turisté a výletníci, kteří si chtějí zaznamenávat své cesty. Ale při focení uměleckých portrétů přichází na řadu digitální zrcadlovka.

A jak je na tom s vlastnostmi digitální zrcadlovka?

Za zhoršených světelných podmínek kompaktní fotoaparát nepodává příliš dobrý výkon. Zatímco digitální zrcadlovka vás rozhodně nezklame, protože objektiv má mnohem větší průměr. Ale myslete na kvalitu, protože nekvalitní objektiv může fotit ve zhoršených světelných podmínkách stejně jako kompakt.

Digitální zrcadlovka vyniká pestrou škálou funkcí. Při pořízení si musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Ale pokud neumíte pracovat s nastavením, potom je vám zrcadlovka k ničemu. Je potřeba se naučit alespoň nějaké základy a postupně své znalosti prohlubovat. Například Canon pořádá fotokurz, kde se můžete mnohému naučit. A potom si z dovolené odvezete digitální vzpomínky s uměleckým nádechem. Můžete například nastavit hloubku ostrosti, ostrost snímku a podobně.

Kvalitu snímku ovlivní také objektiv, který by měl disponovat dobrou světelností (F1,8 anebo F2,8). S horším objektivem byste nedocílili toho, k čemu je zrcadlovka určená. Pakliže patříte mezi začátečníky, potom si vystačíte s objektivem s 50mm ohniskovou vzdáleností.

nikon d5200

Obrázek 2: Nikon D5200, Zdroj: TS Bohemia

Ale tam, kde jsou výhody, jsou také nevýhody. Zrcadlovky jsou náročnější na ovládání, mají větší rozměry a jsou těžší. A hlavní nevýhodou, která odrazuje mnohé zájemce, je vyšší cena. Ale pořizujete kvalitní fotoaparát, se kterým pořídíte umělecké snímky.

Komentáře

Nahoru