Tisková zpráva: Zpráva Kaspersky Lab: Užitečný software se může stát hrozbou

Moskva, 12. února 2014

 

Nesprávné nastavení softwaru od společnosti Absolute Software, který pomáhá například firmám spravovat a zabezpečit všechna koncová zařízení, může z užitečného nástroje udělat silnou zbraň kybernetických zločinců. Vyplývá to z nedávné zprávy analytiků Kaspersky Lab.

 

Pokud totiž uživatelé utilitu Absolute Computrace špatně nastaví, poskytnou útočníkům přístup k jejich systému. Kybernetičtí zločinci se tak mohou potenciálně dostat k milionům počítačů. Absolute Computrace je přitom zabudován ve firmwaru nebo ROM BIOSu mnoha současných laptopů a stolních počítačů.

 

K vyšetřování přiměl analytiky Kaspersky Lab fakt, že na svých počítačích tento software objevili, aniž by k tomu předem dali souhlas. Zatímco Computrace od Absolute Software je legitimním programem, mnoho majitelů počítačů tvrdí, že jej nikdy neinstalovali, neaktivovali ani o něm neměli tušení. Většinu tradičního přeinstalovaného softwaru lze permanentně odstranit nebo vypnout. Computrace je nicméně navržen tak, aby přežil profesionální vyčištění systému i výměnu harddisku.

 

Běžný uživatel může považovat Computrace omylem za malware – využívá totiž jeho technologie a triky – anti-debugging a anti-reverse, zakládání tajných komunikačních kanálů, záplatování systémových souborů na disku, šifrování konfiguračních souborů nebo třeba spouštění výkonných oprávnění Windows z BIOSu/firmwaru.

 

Schopní kybernetičtí hráči se schopností napojit se na optické kabely mohou počítače s Absolute Computrace unést a využít k napadení spywarem. Analytici nyní zkoumají, kdo měl zájem je na milionech počítačů spustit a co tím sledoval. Většina z počítačů, na nichž byl Computrace spuštěn, je přitom v USA a v Rusku.

 

Bezpečnostní chyby

Síťový protokol využívaný Computrace Small Agent poskytuje základní funkce k vzdálenému ovládání. Protokol nevyžaduje žádné šifrování ani autorizaci vzdáleného serveru. Zatím neexistují důkazy, že by Absolute Computrace byl využit jako platforma k jakémukoliv napadení. Analytici z několika firem jej nicméně vidí jako potenciální nástroj útoku. Napovídá tomu mnoho znepokojujících a nevysvětlených situací, kdy byl Computrace bez autorizace spuštěn. Na potenciální hrozbu už v roce 2009 upozorňovala zpráva společnosti Core Security Technologies.

 

Kompletní zprávu Kaspersky Lab s popisem činnosti Absolute Computrace naleznete na stránkách Securelist.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru