Znovu použití elektronického odpadu je v budoucnu nezbytné, tvrdí španělská společnost zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením

Znovu použití elektronického odpadu je v budoucnu nezbytné, tvrdí španělská společnost zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením

Španělská společnost vyrábí nové výrobky z vyřazených zařízení a poskytuje tak zaměstnání lidem se zdravotním postižením. V kanceláři, kterou Ignacio Garcia sdílí se svými kolegy, jsou vystaveny výrobky jeho firmy – pamětní deska, jeden ze stolů a dokonce i květináče pro rostliny. Předměty v otevřené místnosti jsou funkčně odlišné, ale mají společný původ, kterým je odpad.

Garciova firma získává z vyřazených elektronických předmětů komponenty a suroviny pro další prodej. Plastové a kovové kousky, které nemůže prodat, rozkládá a přetváří je na nové výrobky. Španělská společnost se jmenuje La Hormiga Verde neboli “zelený mravenec” podle Garciovy mravenčí záliby ve sbírání a skladování věcí. “V roce 2018 jsem přišel o práci a musel jsem znovu objevit sám sebe,” říká padesátiletý Garcia, průmyslový inženýr, který 15 let pracoval v průmyslu s biomasou. “Při pohledu na svůj mobil jsem si uvědomil, že je plný recyklovatelných materiálů. Viděl jsem v tom podnikatelskou příležitost.”

Společnost La Hormiga Verde, která sídlí v jihozápadním městě Villafranca de los Barros, recykluje 99,5 % ze zhruba 1 200 tun vyřazených věcí, které ročně shromáždí. Samotná existence podniku poukazuje na problém: všude se hromadí staré televizory, počítače a mobilní telefony. Podle Globálního partnerství pro statistiku elektronického odpadu (Global E-waste Statistics Partnership), koalice Organizace spojených národů, Světové zdravotnické organizace a dalších institucí, se množství elektronického odpadu – nebezpečí pro zdraví a životní prostředí – do roku 2030 celosvětově zvýší na 75 milionů.

Přestože hlavním zdrojem příjmů společnosti La Hormiga Verde je prodej komponentů a surovin, dostává také veřejné dotace jako registrované zvláštní centrum zaměstnanosti: Z 34 zaměstnanců má 32 nějaký druh zdravotního postižení. “Podnik jsem koncipoval jako nástroj pomoci ostatním lidem, kteří stejně jako já přišli o práci,” říká Garcia.

Příjmy včetně dotací dosáhly v roce 2021 přibližně 800 000 eur a Garcia očekává, že v roce 2022 vzrostou až o 35 %, čímž přesáhnou 1 milion eur. Rozšiřuje provoz v rámci Španělska a příští rok plánuje vstoupit do Portugalska.

Zaměstnanci na demontážní lince v průmyslové budově La Hormiga Verde o rozloze 2 200 m2 pracují na jednotlivých stanovištích a rozebírají staré kopírky, mikrovlnné trouby, baterie a další předměty pomocí ručního nářadí a specializovaného mechanického vybavení. Každý den získají zpět přibližně po 1 000 kg plastů a železa a asi 300 kg mědi. Někteří zaměstnanci se zaměřují na přeměnu těchto materiálů na výrobky: stoly z rozemletého plastu, stoličky z recyklovaných částí praček a květináče z kabelů. Pracovníci také každoročně recyklují přibližně 500 000 kg poškozených solárních panelů, které demontují, aby z nich získali suroviny, nebo je renovují za účelem dalšího prodeje či použití na místě. Funkční součásti, jako jsou desky s plošnými spoji, se posílají jinam do společností, které se specializují na obnovu jejich částí.

Domingo Fernandez, 49 let, je zodpovědný za třídění předmětů a výběr těch, které není třeba rozebírat a které lze dále prodat. Počítače v dobrém stavu se renovují do podoby “sociálních počítačů”, které se prodávají neziskovým institucím nebo lidem s nízkými příjmy za přibližně 70 eur. Historické a vzácné předměty jsou vystaveny k prodeji v showroomu společnosti nebo na internetu. “Před nástupem do této práce jsem byl pět let nezaměstnaný a našel jsem ji jen díky svému zdravotnímu postižení. Bez ní bych byl stále doma,” říká Fernandez.

Rozebírání předmětů “je návykové a zvládne to každý,” říká Garcia. “Máme tu vynikající pracovníky, některým je dokonce přes 60 let, a vím jistě, že budu zaměstnávat lidi s postižením i nadále.”

La Hormiga Verde má asi 400 sběrných míst a má vlastní logistiku pro přepravu vyřazených předmětů. Ale s tím, jak se e-odpad rozrůstá, lidé stále častěji dodávají předměty přímo do společnosti, říká Garcia. “Pro La Hormiga Verde to znamená, že čím více kilogramů získáme, tím více pracovních míst vytvoříme.”

 

Zdroj, foto: bloomberg.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru