Zničila Vistu masmédia nebo se zničila sama?

Zničila Vistu masmédia nebo se zničila sama?

Operační systém Windows Vista je snad nejvíce kritizovaným operačním systémem od Microsoftu. Byla představena 22. července 2005 a 30. ledna 2007 zahájila svůj celosvětový prodej. Během několika měsíců se z ní však stalo ohnisko kritiky všech jejích uživatelů a jednoznačně začala být považována za nepovedený pokus Microsoftu o předčení dosavadního Windows XP. Co se ale na Vistě nepovedlo a co zapříčinilo její velký neúspěch?

Hlasujte i v anketě níže nebo se přidejte do naší diskuze na fóru, děkujeme.

Kamarád povídal, že to nepůjde…

Asi tak by se dal nazvat problém číslo jedna. Windows Vista vyšel jako zcela nový systém spolu se svojí Beta verzí. Následně se dostal do počítačů a přišlo se na fakt, že ještě není zcela doladěný. Rozproudila se kritika a Vista to měla sečtené. Obsahovala řadu chyb a ty řešily až postupné updaty. Bohužel na světě vznikl ucelený názor a to takový, že Windows Vista je operační systém plný chyb a instalovat jej do počítače je blbost.

Řada lidí dnes nese svůj osobní názor, který však nevymysleli sami. Masmédia podporovaná nespokojenými uživateli udělala z Visty brak a proto na otázku „Chceš nainstalovat Vistu?“ Vám každý druhý odpoví „Ne, Vista má strašně chyb!“ a je hotovo. Bohužel většina lidí tvrdících tento názor Vistu nikdy nevyzkoušela a pouze převzala názor jiných, který se stal platným vzorcem při výběru nových operačních systémů.

Byla ale Vista tak špatná?

Jako vše musí mít někde zárodek. Je samozřejmé, že Microsoft pravděpodobně uspěchal vydání Visty a ta obsahovala řadu chyb. Vista nabídla nový design, který z XP není známý. Nabídla nové možnosti do té doby skoro neznámých widgetů, či Windows Aero, které bylo použito hlavně v systémech Windows Vista a nadcházejícího nového systému od Microsoftu, slavného Windows Seven.

Zda-li byla Vista skutečně tak špatná nebo ne je těžké říci. Microsoft samozřejmě na celou věc zareagoval a to vytvořením nového operačního systému, který jsem již zmínil. Windows Seven se postupně dostává do počítačů jako náhrada Visty a uvidíme, zda-li jemu se bude dařit více.

Dá se podobně zničit i Seven?

Ano. Bezpochyby. Pokud bude obsahovat chyby podobně, jako Windows Vista, může být odpískán tvrdými kritiky a označen za brak. Věřme však, že si Microsoft dal větší práci s novým systémem a vychytal na něm chyby Visty. Seven byl vydán dne 22. října 2009 a postupně se dostává do dalších a dalších počítačů. Názory jsou zatím převážně kladné.

Můžete usoudit sami, zda-li si Windows Vista zaslouží podobnou kritiku nebo je to jen odezva nespokojených uživatelů a převzatý názor těch, co ji ani nevyzkoušeli…

[poll id="21"]

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru