Dnes vyšlo 15 článků

Infografika: Zničí telefony schopnost konverzovat?

Infografika: Zničí telefony schopnost konverzovat?

Vzhledem k tomu, že textové zprávy se staly standardem ve všech telefonech a v poslední době se rozmohla revoluce, kdy můžeme v dlani držet celý svět Internetu, strávíme hodně našeho času zíráním na tu malou obrazovku telefonu. Často jí věnujeme větší pozornost než tvářím našich milovaných. V současné době používáme telefony méně k hovorům, zato posíláme více textových zpráv a jsme častěji online. Jak hluboce jsou tedy telefony zakořeněny do našich konverzačních návyků? Opravdu zabijí naši schopnost si s někým normálně popovídat?

Už tolik nemluvíme

Množství času, které trávíme mluvením face to face, se zmenšuje. V roce 2006 jsme strávili 86% celkového času komunikace mluvením právě z očí do očí, v roce 2010 se tento podíl snížil na 72%. Jsme digitalizovaní a čím dál více se ohledně komunikace spoléháme na své telefony a počítače, takže toto číslo se stále snižuje. I když mluvíme s ostatními osobně, může pouhá přítomnost mobilního telefonu tento rozhovor poškodit. Jedna studie zjistila, že cizinci, kteří během konverzace drželi telefon, zažili „vztah nižší kvality a menší blízkosti“ než ti bez telefonu.

Vlastně používám telefony, abychom se vyhnuli mluvení s lidmi kolem nás. Už jste někdy vytáhli telefon při čekání na přítele v baru? 13% uživatelů telefonu by předstíralo, že na něm něco dělají, aby zabránili interakci s lidmi kolem sebe. Telefon používáme i k tomu, abychom se vyhnuli mluvení s blízkými přáteli, 45% lidí již někdy volali někomu, kdo byl ve vedlejší místnosti. To mohl být buď příznak lenosti, nebo jen společenské reakce v pokoji plném lidí, kteří používali své telefony. U 40% lidí je totiž pravděpodobnější, že někomu zavolají nebo zkontroluj textové zprávy, pokud jejich přítel dělá totéž.

Nejen že používáme telefony, abychom se zbavili mluvení tváří v tvář, ale také je stále více využíváme, abychom se vyhnuli hlasové komunikaci. To je docela překvapující, když 6 ze 7 miliard obyvatel Země vlastní mobilní telefon. Průměrná délka hovoru se v posledních letech dramaticky snížila, v roce 2008 byla průměrná délka hovoru 3:20, dnes je to 1:40. Pravda je taková, že mnoho telefonních hovorů nahradily textové zprávy. Zatímco v roce 2000 jsme jich poslali 14 miliard, v roce 2010 to bylo 188 miliard. 32% lidí raději napíše textovou zprávu, než aby někomu zavolali. A týká se to i lidí, které velmi dobře znají. Kolik SMS zpráv s tímto tempem pošleme v roce 2020?

Nicméně stále je tu ještě naděje na živý rozhovor ve skutečném světě. Navzdory rostoucím trendům mobilních hovorů a SMS zpráv jsou zde některé věci, které stále ještě raději děláme osobně. Sedm z deseti lidí dá přednost kontaktu tváří v tvář, když žádají o rande. Aspoň jednu věc děláme správně.

Mobilní chování

Většina lidí se shodne na tom, že být svědkem jednostranného rozhovoru někoho, kdo telefonuje na veřejnosti, je více nepříjemné, než slyšet hlasitý rozhovor mezi dvěma lidmi. Jeden z deseti uživatelů telefonu také přiznává, že musel přežít podrážděné pohledy od ostatních, když telefonoval na veřejnosti. Ovšem přestože jsou tyto jednostranné konverzace nepříjemné, lidé je začínají přijímat jako nezbytnou součást reality. V roce 2006 se 82% lidí nelíbilo telefonování na veřejnosti, v roce 2012 tato sazba klesla na 74%.

Smrt kvůli telefonu

Stali jsme se tak závislí na svých mobilních telefonech, že jsme jim umožnili zasahovat do různých sfér našeho života. Psaní textových zpráv za volantem je nyní nejčastější příčinou úmrtí dospívajících v USA. Ve skutečnosti je tady totiž 23x větší pravděpodobnost, že budete mít nehodu, pokud při jízdě píšete SMS zprávu. Někdy je tu prostě dobrý důvod, abyste svůj telefon odložili.

Výhody mobilní komunikace

Komunikace přes mobilní telefony s sebou nenese jen špatné zprávy. V podnikání se u těch, kteří používají mobilní telefony, zvýšila produktivita o 69%, 30% lidí zaznamenalo vyšší morálku zaměstnanců a u 16% došlo ke snížení nákladů.
Díky mobilním telefonům můžete také jednodušeji a cenově dostupněji hovořit s blízkými žijícími v různých zemích. Během zimních prázdnin 84% lidí spoléhalo na Skype a 41% lidí odeslalo svým blízkým v zahraničí textovou zprávu.
Naše láska také těží z používání mobilních zařízení. 55% lidí flirtuje prostřednictvím SMS zpráv a 38% lidí poslalo svému partnerovi nějaký svůdný obrázek.
A ještě něco, i když je těžké zařadit, jestli bychom to měli brát jako plus nebo minus. 24% lidí používá textové zprávy k tomu, aby řídili a koordinovali svou nevěru.

Have-Phones-Killed-the-Conversation-infographic

Jak často vy používáte telefon namísto popovídání si s někým tváří v tvář? V jakých ohledech změnil telefon vaše komunikační zvyky?

Zdroj: ligo.co.uk

Komentáře

Nahoru