Znáte skryté a experimentální funkce prohlížeče Chrome?

Znáte skryté a experimentální funkce prohlížeče Chrome?

Znáte méně viditelné nebo dokonce skryté a experimentální funkce prohlížeče Chrome? Jistě, kdo z uživatelů Chromu nezná rozšíření. Kolik z vás ale zná způsob, jak se dostat do “vnitřností” Chromu? No, moc vás nebude. Proto vám dnes poradíme, jak odhalit ty nejskrytější funkce, které lze v nejrozšířenějším prohlížeči světa najít. Díky ním si můžete zobrazit celou cache, spravovat interní pluginy či zjistit, která část Chrome vám nejvíce zatěžuje počítač. Jdeme na to!

Již jsme vás informovali o těch nejlepších rozšířeních pro Chrome. Ty dokážou udělat skutečné divy, ale pro zvědavce tu máme ještě “skryté” funkce Chromu. Ale pozor! Zejména pro část s experimentálními funkcemi upozorňujeme, že vše děláte na vlastní nebezpečí. Však i sám Chrome vám v té sekci řekne:

Nemůžeme vůbec zaručit, co se po zapnutí těchto experimentů stane. Prohlížeč může například samovolně vybouchnout.

Dobře, přiznáváme, takhle přesně to není. Pokračuje to takto:

 Ale bez legrace: Prohlížeč může smazat veškeré vaše údaje nebo neočekávanými způsoby narušit vaše zabezpečení či soukromí.

 

Shodili jste ze sebe strach a chcete to skutečně alespoň vyzkoušet? No dobrá. Tak tedy, na začátku by jste měli vědět, jak následující příkazy aktivovat. Stačí je jednoduše vepsat do adresního řádku, místo domény webu. Ten nejdůležitější příkaz, který potřebujete znát, je:

chrome://about

Jestliže zadáte tento příkaz, dostanete se do kompletního seznamu příkazů (chybí pouze příkaz chrome://histograms). Díky němu si tak nemusíte pamatovat všechny příkazy, ale úplně postačí zapamatování tohoto. Příkazů zobrazených v chrome://about je celkem 38 a pod nimi je dalších 7 pro vývojáře. Základní příkazy jsou klikatelné, takže je nemusíte zadávat do adresního řádku.

Zadání příkazu chrome://about

Příkaz chrome://about

chrome://downloads

Jistě, do seznamu stažených souborů se dá dostat i jinak (například zkratkou Ctrl + J), ale toto je také velmi rychlé řešení. Je zde zaznamenán název staženého souboru, datum, kdy byl soubor stažen i adresa stránky, ze které byl soubor stažen. Jednotlivé záznamy jsou seřazeny podle času. Rozhodně se hodí minimálně v případě, že se vám soubor nepodaří stáhnout – díky tomu víte, kterou stránku máte navštívit pro opětovné stažení.

Zadání příkazu chrome://downloads

Příkaz chrome://downloads

chrome://cache

Kdo nezná cache by měl vědět, že jde o mezipaměť prohlížeče. I díky ní jsou dnešní prohlížeče rychlejší. Jestliže ale nejste vývojáři, bude vám asi k ničemu. Jde totiž jen o hromady řádků textu, které ani nelze nijak filtrovat. No, alespoň budete pro příště vědět, co to cache je a kde jí v Chromu najdete.

Zadání příkazu chrome://cache

Příkaz chrome://cache

chrome://plugins

Tento příkaz zobrazí aktuálně nainstalované pluginy. Říká se jim také plug-iny nebo zásuvné moduly. Nepleťte si je ovšem s rozšířeními!

Jsou to velmi důležití “pomocníci” prohlížeče – například Adobe Reader pro zobrazení PDF souborů přímo v prohlížeči, flash pro přehrávání pro videa či rozhraní pro spuštění Java her nebo aplikací. Pluginy lze také na stránce chrome://plugins zakazovat a povolovat, ovšem nikoliv odinstalovat.

Zadání příkazu chrome://plugins

Příkaz chrome://plugins

chrome://flags

Po zadání tohoto příkazu se dostanete k seznamu experimentálních funkcí, které navíc na té samé stránce můžete povolit/zakázat. Nehledejte je v nastavení, mění totiž funkce prohlížeče a mohou se jakkoliv zvrtnout. Pro jistotu ale ještě zopakuji, že vše, zejména na této stránce, děláte na vlastní nebezpečí!

Zadání příkazu chrome://flags

Příkaz chrome://flags

Jestliže jste se nezalekli mého varování, věřte, že se mezi experimentálními blbůstkami najdou také dobré, leč experimentální vychytávky. No, ale i ty blbůstky stojí za vyzkoušení. V poměrně dlouhém seznamu přeloženém do češtiny najdete například automatické vyplňování, čítač snímků za sekundu, plynulé posouvání a mnoho dalšího.

chrome://memory-redirect

Díváte se kvůli zjišťování spotřeby paměti RAM do Správce úloh Windows? To je ale špatné řešení, Chrome totiž ke svému fungování využívá spousty procesů. Dalo by se říci, že    rozšíření = proces a záložka = také proces. Chrome jednoduše nehází “všechny do jednoho pytle”, ale kouskuje.

 

Zadání příkazu chrome://memory-redirect

Příkaz chrome://memory-redirect

Jestliže se chcete podívat do seznamu “žroutů” paměti i s přesnými názvy jednotlivých procesů, použijte příkaz chrome://memory-redirect. Ten zobrazí název procesu (narozdíl od Správce úloh pěkně srozumitelně), vedle něj ukáže kolik paměti ujídá a na kraji zobrazí také číslo procesu (PID).

chrome://sync-internals

chrome://sync-internals je užitečný příkaz pro zobrazení všech dat synchronizovaných v prohlížeči. Zobrazí také čas/datum, kdy se to stalo naposledy. Hodí se to například při synchronizaci s jiným počítačem když se vám zdá, že tam něco chybí. Tento příkaz vám tak pomůže odhalit, že synchronizace například ještě probíhá a musíte chvíli vydržet.

Zadání příkazu chrome://sync-internals

Příkaz chrome://sync-internals

chrome://gpu-internals

Tento příkaz zobrazí informace ohledně grafické karty a podporovaných funkcí – například hardwarové akcelerace. Zobrazí také spoustu informací o vašem systému a hardwaru, který používáte. Nechybí ani informace o momentálně nainstalované verzi prohlížeče či diagnostika. Jestliže tedy máte s prohlížečem nějaké problémy, pravděpodobně se nezobrazí jinde, než zde.

Zadání příkazu chrome://gpu-internals

Příkaz chrome://gpu-internals

Tak co? Pomohly vám tyto příkazy nějak? Nebo naopak uškodily, například při zkoušení experimentálních funkcí? Pochlubte se nám do komentářů.

 

Zdroj: náhledový obrázek – Google.comMedia.Merchantcircle.com

Komentáře

Nahoru