Změní se centrum internetových podnikatelů v Česku?

Změní se centrum internetových podnikatelů v Česku?

Kdo sleduje podnikatelské fórum Webtrh.cz, které je centrem internetových podnikatelů a vlastně i online podnikání, se v poslední době určitě dozvěděl o negativní kritice vznášené na hlavu zakladatele tohoto fóra. Tato kritika je způsobena změnami, jejichž následky rozhořčily komunitu skládající se z odborníků z mnoha oblastí internetového obchodu. Doposud bezvýznamné změny omezující, respektive komplikující pohyb uživatelů, daly jakýsi námět k vytvoření konkurence a možná i nového centra internetových podnikatelů.

Webtrh.cz je fenomén, který na českém internetu ovládá mnoho podnikatelů. Je zdrojem finančních příjmů a zároveň i místem získání nových pracovních sil, programátorů, grafiků a mnoha dalších. Toto fórum je zde od roku 2006 a za tuto dobu se stalo jedním z důležitých míst na českém internetu. Díky němu známe i mnoho zajímavých jmen, jako například Ivana Saköziho, autora blogu 404m.com, se kterým jsme dělali rozhovor. Podnikatelské fórum přineslo mnoho užitku bezmála 18.000 registrovaným uživatelům, stalo se centrem českého podnikání na internetu a jeho existence je pro mnohé velice důležitá.

V poslední době však Webtrh upadá. Fórum prošlo několika změnami, mezi které však patří spíše malé, bezvýznamné změny, jejichž důsledkem je ve většině případů nepříjemná kritika uživatelů. Právě z tohoto důvodu momentálně Webtrh žije v jakémsi rozporu, kdy si uživatelé snaží vysvětlit aktuální změny, jako například smazání podpisů pod příspěvky uživatelů, odstranění uživatelských blogů, do nichž mohl přispívat všichni uživatelé, smazání důležitých informací o uživateli u příspěvků a v neposlední řadě i uzavření poměrně aktivních a pro některé i důležitých sekcí na fóru. Jako jakýsi protest si uživatelé snaží některé změny kompenzovat vytvořením avatarů doplňujících zmíněné informace, které byly smazány.

Toto vše je nejen zárodkem kritiky ze strany komunity, zároveň však i pobídnutím ke vzniku konkurence. Za léta existence Webtrhu vzniklo několik převážně malých projektů se snahou nahradit Webtrh. Snad všechny tyto pokusy brzy zanikly a Webtrh opět zvítězil a udržel si svojí pozici. Právě aktuální situace však zapříčinila vznik mnoha dalších pokusů, mezi něž patří například ČeskéFórum.com, SEOfórum.cz, či WebovýTrh.cz a další. Většina z nich však funguje pouze na prostém systému diskuzních fóra (phpBB3, případě vBulletin) a vlastně nenabízí nic, co by Webtrh dokázalo překonat.

V tuto chvíli se živě diskutuje ještě o jednom projektu, jehož jméno je na Webtrhu často omíláno. Je jím Werb.cz, který se vyniká svými funkcemi. Nabízí poměrně zdařilý aukční systém a podle správců zatím provizorní fórum na phpBB3. Werb má již přes sto registrovaných uživatelů a jako o možné náhradě za Webtrh se o něm diskutuje nejvíce. Podle našeho názoru nabízí lépe propracovaný aukční systém a pokud budou změny na Webtrhu pokračovat v tomto duchu i nadále, tak i lepší místo pro diskuzi a obchod.

Je pouze otázkou času, kdy se na Webtrhu dočkáme dalších změn a můžeme pouze doufat v konečně pořádné a smysluplné změny, jejichž výsledkem nebude jen debata o konkurenci, ale hlavně zlepšení pobytu na fóru, utužení komunity, její zkvalitnění a lepší možnost obchodu. Pokud se to nepovede, bude se muset i zbytek komunity Webtrhu porozhlédnout po novém útočišti a to by mohlo být pro Webtrh již smrtelné. Jeho zakladatel má v plánu mnoho dalších věcí. Mezi ty paří hlavně minimalismus a mluví se i zpoplatnění některých funkcí fóra, což by mohlo vést hlavně ke zkvalitnění komunity a aukcí. Uvidíme v budoucnu, zdali se Webtrh dokáže zvednout a vrátit se do starých kolejí, k čemuž přispívá i snaha o odstranění nevhodného obsahu v podobě prodeje podvodných skupin na Facebooku a podobně…

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru