Zlepšení ekonomiky a životní úrovně v České republice po vstupu do EU

Analýza České spořitelny ukazuje, že od vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004 došlo k výraznému zlepšení jejího HDP na obyvatele v paritě kupní síly. Zatímco v roce vstupu činil tento ukazatel 80 % evropského průměru, loni se zvýšil na 91 %. Česká republika tak během dvaceti let téměř dohnala úroveň západní Evropy. Dokonce předčila i některé země, jako je Řecko, Portugalsko nebo Španělsko. Polsko a Litva, které vstoupily do EU spolu s Českou republikou, rovněž zaznamenaly růst, avšak ne tak výrazný.
Analytik České spořitelny Petr Zahradník na tiskové konferenci zdůraznil, že Česko dosáhlo vrcholu svého HDP na obyvatele v roce 2021 s úrovní 93 % průměru EU a vyjádřil naději, že tato úroveň bude v budoucnu překonána. Reálný hrubý domácí produkt na obyvatele vzrostl od roku 2004 o 40 %, což je velmi významný pokrok.
Analýza dále ukazuje, že Česko z rozpočtu EU získává v průměru 100 až 150 miliard korun ročně, což je více, než do rozpočtu přispívá. Tato finanční podpora byla využita zejména na rozvoj regionů a zemědělství. Od vstupu do EU Česká republika již obdržela přes bilion korun, což je zhruba 1,2 % HDP ročně.
Vstup do EU výrazně snížil míru chudoby v Česku téměř o polovinu, z dvaceti na jedenáct procent, což se dotklo přibližně 750 000 lidí. Tento pokrok byl podpořen čerpáním evropských fondů, zejména na projekty v sociálně vyloučených lokalitách a na podporu sociálního podnikání.
Nezaměstnanost v České republice klesla od vstupu do EU z šesti procent na méně než tři procenta, což má pozitivní dopady na ekonomiku, avšak současně vyvolává tlak na růst mezd. Tento tlak může v případě, že je silnější než růst produktivity práce, snižovat ekonomickou konkurenceschopnost země.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře