Dnes vyšlo 15 článků

Zkuste googlit efektivně

V našem světě, kde jsme zahlceni informacemi, je často těžké najít přesně to, co hledáme. Ta otřepaná fráze, že na netu je přece všechno, se nám tak někdy nezdá příliš pravdivá. Avšak ona celkem je. Jen musíte umět hledat.

Informace hledá každý z nás denně. Podle Českého statistického úřadu je to jedna z nejčastějších činností Čechů na internetu. A rozhodně to není jen naše záležitost, je to tak po celém světě. Ale přestože vyhledáváme denně, stejně to většina z nás neumí příliš efektivně. A tak se stává, že se náhodně proklikáváme nalezenými výsledky a frustrovaně čekáme, zda se vůbec objeví to, co potřebujeme.

Takže stop. Jde to i jinak. Spousta uživatelů to ani neví, ale zaměřme se na Google… Tam se neustále objevují nové funkce, které umožňují vyhledávat stále přesněji a přesněji. Snaží se totiž, aby jejich vyhledávač byl schopen chytře odpovědět i na chybně zadané dotazy.

“V roce 2006 jsme se tedy přesunuli do fáze, kdy vyhledávač jistým způsobem chápe význam slov, a začali jsme pracovat na vyhledávači, který chápe uživatelův záměr,” vysvětlil viceprezident Googlu Amit Singhal.

Google například chápe, že když se rozhodnete vyhledávat dobrou restauraci, zřejmě vás nebude zajímat restaurace v New Yorku. Přesto je však lepší, když mu zvládnete pořádně zadat, co po něm chcete. Proto tu jsou určité triky, s jejichž pomocí můžete své vyhledávání upřesnit. Samozřejmě to ale neberte tak, že je musíte používat vždy.

1. Vyhledávací nástroje

Vyhledávací nástroje se skrývají vpravo na liště pod vyhledávacím okýnkem. Jednoduše by se daly definovat jako filtry. Pomocí pár kliknutí s nimi totiž nastavíte to, co chcete a nechcete vidět.

Když vyhledáváte obrázky, můžete si vybrat, že chcete vidět třeba pouze kresby. Když vyhledáváte videa, můžete chtít třeba jen ta s určitou délkou. Obecně se vám ale může hodit třeba filtr již navštívených stránek.

google-jiz-navstivene-stranky

2. Operátory

Operátory jsou snadným způsobem, jak specifikovat vyhledávání přímo ve vyhledávacím řádku. S pomocí pár jednoduchých znamínek či slov vyjádříte něco, co by slovy snad kolikrát ani zapsat nešlo.

 • „“ – s uvozovkami bude Google hledat přesnou frázi v nich obsaženou
 • – (mínus) – Google vám nezobrazí stránky, které obsahují výraz za znamínkem mínus
 • OR – zobrazí se vám stránky, které obsahují buď jeden výraz nebo druhý
 • .. – dvě tečky určí rozsah čísel, která hledáte
 • AROUND – určuje, že výrazy, které vyhledáváte, musí být na stránce nalezeny blízko sebe
 • ~ (vlnovka) – Google vyhledá i výrazy podobné tomu, který je za vlnovkou

kocka-or-pes-google

3. Upřesnění

O této funkci stále mnoho uživatelů vůbec neví, přestože by mohla být využívána tak často. Dost často totiž potřebujete něco vyhledávat jen na určitém webu nebo třeba jen v určitém typu souboru.

 • site: Používá se v případě, když chcete využívat pouze na určitém webu. Například s site:objevit.cz budete vyhledávat pouze články u nás na Objevit.
 • filetype: Jak už napovídá název, s pomocí tohoto upřesnění budete moci vyhledávat pouze soubory určitých typů.
 • intitle: Funguje podobně jako site:, ale vyhledává pouze v titulku stránky.
 • inurl: Další obdobná příklad site: a intitle:, který se tentokrát soustředí na URL adresy.

objevit-cz-site-kocka-google-vyhledavani

A ještě taková rada na závěr. Pokud si myslíte, že si stejně jako většina ostatních uživatelů tyto zkratky nemáte šanci jen tak zapamatovat, je tu alternativní řešení. Rozšířené vyhledávání vám nabízí možnost vyplnit všechny tyto údaje hezky do tabulky.

rozsirene-vyhledavani-google

4. Jazyk

Jazyk je jasnou výhodou Googlu oproti našemu Seznamu. Díky tomu, že je rozšířený celosvětově a že je celosvětově i vysoce populární, je schopný vám nabídnout výsledky ve všech možných jazycích. Primárně vám zobrazuje výsledky v češtině, bavili jsme se přece o tom, že je dostatečně chytrý a identifikuje češtinu jako váš jazyk. Avšak jakmile začnete googlit v angličtině, objeví se anglické výsledky. A jazyky si můžete samozřejmě i nastavit pomocí výše zmíněných filtrů.

kocka-stranky-pouze-cesky

Často můžete využívat možnost hledání pouze českých výsledků.

Občas se vám může stát, že toužíte po vyhledávání na google.com a nechcete přesměrovat na český google.cz. Pokud to ale Google stále ne a ne pochopit, zkuste adresu www.google.com/ncr. Zkratka NCR totiž znamená „no country redirect“, takže pak nebudete přesměrováni podle země.

Nezapomeňte však, že pokud jste do Googlu přihlášeni, ani NCR fungovat nebude. Ve svém účtu máte pravděpodobně nastavenou češtinu, takže ji inteligentní Google bude používat.

A jistě víte, že pro cizojazyčné weby můžete využít Google překladač. Hodit se vám budou především doplňky pro Chrome a Firefox, které vám pak automaticky nabízí překlad stránky v cizím jazyce. Ale někdy není na škodu ani ten překladač. Můžete si s ním totiž užít dost legrace. No přiznejte to. Najde se vůbec ještě někdo, kdo by si nevyzkoušel zadat do překladače zdánlivě jednoduchý text a nechat si ho přečíst v nějakém podivném cizím jazyce?

cestina-vietnamstina

Třeba nechat si přečíst češtinu vietnamsky je dost záživné.

5. Obrázkové vyhledávání

Také si ještě pamatujete tu dobu, kdy byla funkce s velkou slávou představena? Je to skoro neuvěřitelné, ale je tu s námi už téměř tři roky. Přesto ji někteří uživatelé stále ještě neznají. Přitom je tak užitečná. Jednoduše přetáhnete obrázek do vyhledávacího políčka a je hotovo.

google-vyhledavani-podle-obrazku

6. Rychlé informace

Někdy ani není nutné proklikávat se až na nějakou stránku. Google si umí se spoustou informací poradit sám. Pokud vyhledáváte nějaký známý pojem či třeba počasí nebo převody jednotek, zobrazí vám požadované informace sám od sebe. Stačí si jen zapamatovat, jak přesně položit daný dotaz.

 • Převody jednotek: jednotky na jednotky – 5 km na m
 • Vývoj akcií: burzovní zkratka – MSFT (funguje jen v anglické verzi Googlu)
 • Kalkulačka: zapíšete příklad – 353452 – 4234
 • Grafická kalkulačka: zapíšete příklad – sin x
 • Počasí: počasí město – počasí Praha

pocasi-googl

7. Nápověda

Když budete něco googlit, rozhodně se vám může hodit možnost nápovědy. Google vám našeptává, co si myslí, že byste mohli potřebovat. Je to založené na tom, co často hledají jiní uživatelé. A jak upozornil Daniel Dočekal, někdy může být opravdu zajímavé sledovat, o co se lidé zajímají.

google-marihuana

Zdroje: Technet, Pooh

Komentáře

Nahoru