Dnes vyšlo 15 článků

Životní příběh Steva Jobse ani po čase nepřestává překvapovat! Jaký doopravdy byl?

Životní příběh Steva Jobse ani po čase nepřestává překvapovat! Jaký doopravdy byl?

Steve Jobs. V dnešní době již pojem spjatý se společností Apple a nedávno zesnulý důkaz toho, že i z nuly se můžete stát jedním z nejúspěšnějších, nejvlivnějších a nejbohatších lidí naší doby. Pojďte spolu s námi zavzpomínat na tohoto počítačového génia jehož život by se dal též elegantně nazvat slovy ‘předpokladům navzdory’. 

Už jako malý to neměl Jobs v životě lehké. Poté, co se v únoru roku 1955 narodil Američance a syrskému studentovi, byl adoptován Clarou a Paulem Jobsovými. Před vysokou školou se seznámil se Stevem Wozniakem, se kterým později založil společnost Apple (spolu s často opomíjeným Ronaldem Waynem). Vysokou školu však nedokončil a v té době hledal útočiště u přátel. Mnohdy neměl ani na jídlo.

Hledal sebe samého a to například i v Indii, kde ho poprvé okouzlila jeho životní víra – budhismus. V jednu dobu dokonce chtěl založit počítačovou firmu v Sovětském svazu. Osudný se mu, ale nakonec stal rok 1976, kdy se svými výše zmíněnými kolegy v garáži založil společnost Apple Computer Company.

Získat nějaký kapitál pro Jobse znamenalo zbavit se kupříkladu svého mikrobusu značky Volkswagen. Firma se začala rozrůstat a například počítač Apple II sklidil velký úspěch a používal se až do 80. let minulého století. V roce 1985 Jobs kvůli sporům firmu opustil a začal se věnovat společnosti NeXT.

Po 12 letech se do Applu, který byl díky nástupu Windowsů na ústupu, vrátil. Ten pak začal díky němu opět vykazovat větší a větší ziskovost. Během revitalizace společnosti začali nastupovat dnes už legendární produkty jabličkářské společnosti jako iPhone, iPad či iMac, ale to už všichni dobře víme.

Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv.

Steve Jobs.

Dle některých byl v práci Jobs až příliš přísný a zaměstnance doslova terorizoval. Na druhou stranu všichni dodnes obdivují jeho řečnické dovednosti, kterých využíval zvláště při svých projevech u příležitosti předvedení nových Apple produktů. Měl 4 děti a nejraději nosil svetr St. Croix, džíny značky Levi’s a tenisky New Balance 992.

Závěr života a boj s rakovinou

Na závěr jeho života ho dohnala zákeřná nemoc – rakovina slinivky břišní. Jobs odmítl klasickou západní léčbu a snažil se svoji diagnózu řešit alternativní medicínou. To byl pravděpodobně také krok, kterého Jobs později nejvíce litoval, neboť se jeho zdravotní stav ještě více zhoršoval a po transplantaci jater mu nádor dále metastazoval. V srpnu roku 2011 ještě stihl předat funkci šéfa společnosti Timu Cookovi, který je v čele Applu dodnes. V říjnu téhož roku svému onemocnění podlehl.

Steve Jobs byl, je a bude vnímám někdy také jako kontroverzní osobnost. Upřít se mu ale nedá, že ve svém odvětví se stal vizionářem a do jisté míry ovlivnil životy nás všech.

How-Steve-Jobs-Started-apple-founder-infographic

Zdroj: startupers.sk, facebook.com

Student vyšší odborné školy sociálně právní. Fanoušek asijské kultury, české historie a italské kuchyně. Člověk, který se snaží psaním přenášet dobrou náladu.

Komentáře

Nahoru