Život na Zemi může skončit za 118 let

Život na Zemi může skončit za 118 let

 Ve vesmíru platí jiná pravidla, než u nás na Zemi. Severní Korea hrozí světu dispozicemi jaderných raket, následky jejich použití by byly apokalyptické. Nicméně američtí vědci plánují vyslat do vesmíru také jaderné zbraně. Proč? K Zemi se blíží asteroid, který by mohl Zemi zničit. Vědci to nechtějí ponechat náhodě a nasadí proti němu hned tu nejsilnější zbraň. 

Asteroid se k zemi pomalu, ale jistě přibližuje, jak pomalu? Přímý střet se Zemí je předpovězený na 21. září roku 2135. Ano, celá většina z nás už nebude na světě, ale jedná se tu o zachování lidstva. Ve vesmíru nejsou žádná pravidla a každé těleso vychýlené ze své osy je pro planetu Zemi nebezpečným, nese v sobě potenciál zničení naší planety. Každý problém si žádá řešení a tak američtí vědci vymýšlí,  jak problém vyřešit. Zatím nejlepším možným řešením je použití jaderného úderu.

Bennu topo

Akce Hummer

Nejedná se o zničení asteroidu jako takového, pokud by se rozštěpil, mohl by být pro Zemi ještě nebezpečnější. Jaderný úder by měl asteroid pouze vychýlit z jeho stávající osy, která se střetává s naší oběžnou dráhou. Vypadá to, že se američtí vědci inspirovali scénáři katastrofických filmů hollywoodských režisérů. Vesmírná operace za zničením asteroidu se jmenuje Hummer, v překladu Kladivo. Rakety s jadernou náloží mají vychýlit asteroid Bennu, ale stále nevíme, zda k operaci skutečně dojde. NASA zatím ještě ani nezhotovila finanční plán, natož aby loď začala sestavovat.

Mise, která bude mít za cíl zjistit podklady k přesnému výpočtu trajektorií, po kterých by se loď s jaderným nákladem vystřelila. Mise zvaná OSIRIS-Rex bude stát cca 800 milionů amerických dolarů. Jedním z dalších cílů je zpomalení asteroidu, přičemž musí postupovat velmi opatrně. Mohlo by dojít k takovému zpomalení, že asteroid narazí přímo do středu Země, místo boku Země.

bennu-graph

Asteroid v číslech

Dearborn se nechal slyšet, že je velmi obtížné přesně vypočítat dráhu asteroidu. Jeho dráhu neustále ovlivňuje sluneční vítr a také gravitační tah vzdálených těles. Bennu váží téměř 85 milionů tun a v průměru má 0,5 kilometru. Pravděpodobnost, že Bennu zasáhne Zemi je 1 : 2700.

Zdroj, text/foto: nasa.gov

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru