Život dítěte zachránila 3D tištěná pomůcka, která mu obnovila dýchání

Život dítěte zachránila 3D tištěná pomůcka, která mu obnovila dýchání

Každý den se April a Brian Gionfriddovi museli dívat, jak jejich dítě kvůli zhroucené průdušnici přestává dýchat a kolabuje. Mohli se pouze modlit a doufat, že děsivé předpovědi lékařů nejsou pravdivé.

Mnoho lékařů totiž rodičům jasně řeklo, že jejich nyní dvacetiměsíční syn Kaiba pravděpodobně neodejde z nemocnice živý. Rodiče byli zoufalí a hledali jakýkoliv způsob, jak svému synovi pomoci. Naději našli v Michiganské univerzitě, kde tým vědců zrovna vyvíjel pomůcku, která mohla Kaibovi pomoci.

Chlapcův lékař se s vědci z univerzity kontaktoval. Tým vytvořil tracheální dlahu ze speciálního biopolymeru a tu implantovali chlapci do nefunkční průdušnice. Dlaha průdušnici zpevnila a zajistila volné proudění vzduchu do plic. Průdušnice zatím může volně růst a vyvíjet se. Do tří let bude dlaha přirozeně absorbována organismem batolete.

Tracheální dlaha byla vyrobena za použití nejnovějších technologií. Základem všeho bylo CT chlapcovy průdušnice, podle níž se zhotovil počítačový model, který se posléze vytiskl laserovou 3D tiskárnou.

Chlapec musel být před operací kvůli neustálým zástavám dechu denně resuscitován. Nyní již žádnými obtížemi netrpí a na rozdíl od jiných dětí, které se narodí s touto závažnou vadou, jej patrně čeká dlouhý a plnohodnotný život.

Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130522180102.htm

Jsem studentka speciální pedagogiky s velkým zájmem o vše nové a neznámé. Svět IT je pro mě stále velkým dobrodružstvím a nekonečným zdrojem zajímavých poznatků a informací, o které se s vámi prostřednictvím Objevit.cz budu dělit.

Komentáře

Nahoru