Ženy jsou lepší programátorky

Dobře, to je možná trochu nadnesený nadpis, ale nějak jsme museli získat vaši pozornost, ne? Každopádně jedna studie naznačuje, že kód napsaný ženou je prostě lepší. Ale jen v případě, pokud nikdo neví, že jde o ženu. Pak jsou totiž muži zbytečně skeptičtí.

Ve všech technologických firmách na celém světě z hlediska pohlaví vedou muži. Například ve Facebooku mají 16 % žen a v Googlu 18 %. Prognózy však tvrdí, že by se to do budoucna mělo změnit.

„Myslím, že v několika příštích letech uvidíme vzrůstající zájem žen nejen o programování, ale všechny technologické profese,“ popsala BBC počítačová vědkyně Sue Black.

Třeba se dočkáme i toho, že muži přestanou něžné pohlaví v technických vědách podceňovat. Jak jinak si vysvětlit výsledky výzkumu, který jasně prokazuje, že muži prostě neuznávají kód, o kterém ví, že ho napsala žena?

many-woman-have-shaped

Přitom už z historie známe několik významných programátorek (viz SlideShare)

Kódy žen byly obecně lépe hodnocené

Američtí vědci se ve svém průzkumu zaměřili na 1,4 milionu uživatelů GitHub. Pokud GitHub neznáte, vězte, že je to místo, kde se setkávají programátoři celého světa, šíří své zajímavé kódy, diskutují o nich s ostatními a nechávají se poučit.

Vědci z univerzity v Severní Karolíně se 1. dubna 2015 podívali na zoubek čtyřem milionům lidí, kteří se toho dne na GitHub přihlásili. GitHub od svých uživatelů nevyžaduje, aby mu sdělili své pohlaví, ale u 1,4 milionu lidí se to povedlo určit. Někdy to z účtu bylo prostě jasné, někdy byla e-mailová adresa spojena s účtem na Google+, takže se to dalo taky snadno vypátrat. Výzkumníci připustili, že od nich není hezké takhle někoho stalkovat, ale bylo to za dobrým účelem.

A výsledek?

Ženy na tom byly lépe, pokud nebylo jasné, že jsou ženy. Když nebylo jisté, jakého pohlaví jsou, a reagovaly na nějaký příspěvek, v 78,6 % byl jejich názor přijat. U mužů je přitom číslo o něco nižší – 74,6 %.

charts

Ženy si vedly lépe téměř ve všem

Vědci hledali různá vodítka, zda náhodou ženy v jejich průzkumu nereagují na jednodušší problémy, zda to nesouvisí s použitým programovacím jazykem apod., ale žádné spojení neobjevili. Zato si velmi jasně všimli, že pokud žena vystupovala jednoznačně jako žena, byli k ní muži nedůvěřivější. 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru