Dnes vyšlo 15 článků

Chcete zelenější město? Nejúžasnější vertikální lesy světa, lesní město či hotel

Chcete zelenější město? A co spojit les s moderním bydlením? Italská firma Stefano Boeri Architetti navrhla a oznámila další unikátní projekt Bílý les. Další stavba pokrytá zelení vyroste na pařížském předměstí Villiers-sur-Marne ve Francii. Plánují se i další megalomanské projekty jako lesní město či hotel. Podívejte se s námi na nejzajímavější vertikální lesy světa, které už vznikly, vznikají nebo jsou v plánu.

Vertikální projekty Stefano Boeri Architetti studia: Lesní hotel a dokonce lesní město

Stefano Boeri Architetti je architektonická firma známá svým fascinujícím propojením přírody, ekologie a moderny. V červnu společnost oznámila, že do roku 2020 postaví v Liuzhou v Číně dokonce “lesní město”, které bude tvořeno věžemi pokrytými 40 000 stromy a téměř 1 milionem rostlin.

forest city

Návrh mrakodrapů bude podobný komplexu dvou věží, který navrhl Boeri v Nanjingu. Nebo se podívejte na v této zemi plánovaný Mountain Forest Hotel v Guizhou s plánovanými 250 pokoji.

Mountain forest hotel

Forêt Blanche – Bílý les

Nejnověji oznámená stavba ponese jméno Forêt Blanche tedy “bílý les”, výška plánována na 177 stop. Najdete v ní luxusní rezidenční byty, kanceláře i obchody a bude postavena ve stylu ostatních budov Boeri, které upřednostňují propojení zeleně s betonem. Bude mít dostatek oken pro přirozené sluneční světlo a výhled na město. Většina fasády pak má být dokonce ze dřeva. Na vnější straně najdete 2 000 stromů, rostlin a keřů, které vyplní fasády, střechy a balkóny budovy.

white forest

Byty, které budou mít balkony, budou umístěny ve vyšších poschodích, kanceláře a obchody plánuje studio situovat do spodních pater. Stejně jako jejich další projekty chce Forêt Blanche udělat město trochu zelenější, nicméně prozatím nemá stavba určen žádný deadline.

“Cílem stavby je překonat koncept zeleně jako prosté dekorace. Jako součást architektury má čelit výzvě boje proti změnám klimatu a zvyšovat biologickou rozmanitost ve městech.” Stefano Boeri Architetti

Vertikální les Bosco Verticale

V blízkosti centra Milána, ve čtvrti Porta Nuova, vyrostl v letech 2004 – 2016 multifunkční komplex – první Bosco Verticale tzv. “vertikální les” a projekt získal prestižní ocenění International Highrise. Kombinoval tehdy dva zdánlivě nesourodé prvky: les a moderní bydlení. Za impozantní stavbou stál krom Boeri Architettii i investor Quatar Investment Authority.

pexels bosco verticale -photo-25431

Komplex tvoří dvojice obytných věžáků  o výšce 76 m (17 pater) a 110 m (24 pater). Balkony byly osázeny přibližně 900 kusy stromů výšky 3, 8 a a 9 metrů a dále keři, které tvoří vertikální zahradu čítající kolem 20 tisíc rostlin. Zálivku zeleně zde zajišťuje přefiltrovaná odpadová voda z domácností. Budovy jsou pak chlazeny i vytápěny geotermální energii. Budova dokonce disponuje i fotovoltaickou elektrárnou, která přeměňuje sluneční záření na elektrický proud. za rok 2014.

pixabay vertical-forest-1791368

 Nanjing Vertical Forest

Dva zelené skvosty Nanjing Green Towers stejné architektonické firmy rostou také v Číně ve městě Nanking. Vyšší z budov bude dosahovat výšky 200 metrů (119 pater) a dokonce se počítá s muzeem, VIP soukromým klubem a školícím střediskem zelené architektury. Nižší 108 m (87 pater) vysoká budova bude využita jako hotel. Budovy plánují pojmout vegetaci až 2500 keřů a 1100 stromů.

nanjing

nanjingg

La Tour de Cedres (The Tower of Cedars)

Nový Bosco Verticale pojmenovaný La Tour des Cedres (Věž cedrových stromů) o výšce 116 metrů vznikne také ve švýcarské Lausanne. Bude osázen cca 100 menšími cedry, 6000 mechy a 18 000 keři a květinami. Zeleň bude netradičně umístěna spíše v separátních boxech.

CedresNa kompletní přehled projektů tohoto architektonického studia se můžete podívat na webovou stránku studia zde. Nejsou však jediní, kdo stojí za obdobnými projekty. Prozměnu aktivity Bruselu a přeměnu průmyslového komplexu na monumentální vertikální les najdete kupř. v článku zde. Napište nám do komentářů, zda byste chtěli v takovém objektu bydlet a proč se vám líbí/nelíbí.

Zdroje info+foto: Stefano Boeri Architetti, Business Insider

Komentáře

Nahoru