Že by konec monitorů?

Monitor potřebuje u počítače každý, ať už děláte jakoukoliv činnost. Jsme na něj už zvyklí. Ale dokážete si představit, že by se vám obraz promítal na něčem jiném než na monitoru? Na největším mobilním veletrhu Mobile World Congress (MWC) ve španělské Barceloně výrobci představili virtuální realitu, ke které žádný zobrazovací monitor není potřeba.

 

Společnost HTC prezentovala zařízení zvané Re Vive. Jsou to vlastně brýle vyrobené pro zobrazení virtuální reality – nepotřebujete žádný monitor! Na vývoji se podílel i herní gigant Valve, protože zařízení je určeno primárně pro hráče. Právě těm by mohlo přinést největší užitek. Mohlo by je totiž doslova vtáhnout do děje. 

Zatím toho ale moc nevíme. Obě společnosti produkt nechtěly odhalit úplně, takže na konferenci nezazněla celá řada důležitých parametrů. Víme jen to, že brýle obsahují dvojici displejů s rozlišením 1200 x 1080 obrazových bodů a každý z těchto displejů promítá na jedno oko. Obraz dokáží obnovit až 90x za sekundu.

Na hlavě perfektně sedí, jsou vybaveny 70 senzory, které zachytávají jakýkoliv váš pohyb, naklonění nebo otočení. Zvládají určit polohu hlavy ve všech směrech s přesností na desetinu stupně. Zvukový systém sice neobsahují, ale dají se k nim připojit jakákoli sluchátka. HTC počítá, že se novinka objeví na trhu před letošními Vánocemi.

Není však jisté, zda budou fungovat jen s počítačem, nebo i s mobilem či tabletem.

Microsoft se také snaží shodit monitor na druhou kolej

Připomeňme jen, že HTC není jedinou společností, která se snaží přivést na svět inovativní technologie zobrazování. Microsoft už v lednu ukázal svou novinku HoloLens. Jsou to brýle podobné lyžařským, přitom jde o plnohodnotný počítač s procesorem a grafickou kartou. Když si je nasadíte, vidíte to, co přes normální brýle. Po stranách je však kamera, která promítá obraz v reálném čase. HoloLens už jsou ale o něco dále. Jsou pro ně dostupné některé aplikace (například Skype) a další jsou v plánu.

Jsem studentka zdravotnické školy. Baví mě mnoho růzých věcí jako je psaní, kreslení, sporty a podobně. Na některé věci jsem spíše samotář, ale s lidmi si ráda píšu.

Komentáře

Nahoru