Zdroj informací pro WikiLeaks dostal 35 let vězení

Zdroj informací pro WikiLeaks dostal 35 let vězení

Bradley Manning, americký voják, který zveřejnil stovky tisíc amerických vojenských a diplomatických dokumentů, byl ve středu odsouzen na více než tři desetiletí vězení. Označili ho za špiona, aspoň ale uznali, že jeho činy nepomáhaly nepříteli k vítězství. Manning žádá Obamu o milost, jeho advokát říká, že by se v USA měli zaměřit na ochranu informátorů a ne na jejich trestání.

Vojenský soudce odsoudila Manninga na 35 let vězení. Manning však může být jedině rád, protože původně mu hrozil trest smrti nebo doživotí. Další návrh byl 90 let (což by bylo prakticky stejné jako doživotí) nebo 60 let – to z důvodu, aby trest odradil případné Manningovy následníky. Navíc se mu odečte asi 3,5 roku, protože takhle dlouhou dobu už je za mřížemi.

Žádá o milost u Obamy

Když ho soudce a armádní plukovník Denise Lind ve Fort Meade odsoudil, neukázal Manning žádnou výraznou reakci. Jeho advokát však poté přednes prohlášení, ve kterém řekl, že jednal „z lásky pro svou zemi a ve smyslu povinnosti“. Advokát David Coombs také uvedl, že prohlášení je součástí Manningovy žádosti o milost od prezidenta Baracka Obamy.

„Pokud popřete mou žádost o milost, budu si odpykávat svůj trest s vědomím, že jednou budete muset platit vysokou cenu za život ve svobodné společnosti,“ uvádí se v prohlášení. „Rád zaplatím tuto cenu, pokud to znamená, že bychom mohli mít zemi, která je opravdu svobodná a oddaná tvrzení, že všechny ženy a muži jsou si rovni.“

Manningův advokát ho popsal jako informátora, který se snažil prezentovat potřebné informace americkým lidem, a to v rámci demokracie. Coombs také řekl, že Manning poskytl cenné názory o tajné oblasti, o které by se většina amerických občanů nikdy nedozvědělaPetici za omilostnění ohlásila i Amnesty International.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest možné udělení milosti nekomentoval, jen řekl, že Manningova žádost bude posuzována jako každá jiná.

Ukradením 750 000 dokumentů je považován za špiona

Pětadvacetiletý Manning byl odsouzen v červenci, protože ukradl 750 000 stran tajných dokumentů a videí a šířil je na WikiLeaks, neziskové mediální společnosti zveřejňující významné utajované vládní a korporátní dokumenty. Trestem mu bylo rovněž snížení jeho vojenské hodnoty a odejmutí platu a veškerých benefitů, které mají jiní vojáci.

Když Manning spěchal ven ze soudní síně, lidé ho podporovali. „Stále za tebe bojujeme, Bradley! Milujeme tě Bradley!“ Teta a bratranec Manninga v soudní síni otevřeně plakali.

anonymous.bradley.manning

Bradley Manning má podporu po celém světě.

Manning byl shledán vinným z 20 obvinění z celkových 22 podaných, včetně porušování zákona a špionáže USA. Soudce Lind odmítl obvinění, že by jeho akce pomáhaly nepříteli, a tak se aspoň vyhnul doživotí. Stejně tak mu soudce zkrátil trest o 112 dní, protože rozhodl, že zacházení, se kterým se Manning musel potýkat na námořní základně ve Virginii, bylo skutečně hrubé a nemístné.

Advokát Coombs uvedl, že za 10 let bude mít Manning nárok na podmínečné propuštění. Mezitím vyzval Obamu, aby se raději zaměřil na ochranu informátorů než na jejich trestání.

Největší únik utajovaných skutečností v historii armády

Státní zástupce nazval celou aféru největším únikem utajovaných skutečností v historii armády. Dokumenty obsahovaly polní zprávy z armádních jednotek v Iráku a Afghánistánu nebo video z útoku vrtulníku USA, při kterém zemřeli dva novináři.

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, minulý týden Manningovu omluvu označil jako „vynucenou“ a řekl, že trest byl pro obranu „významným taktickým vítězstvím“. Rovněž nazval stíhání Manninga jako „urážku základních pojmů západní spravedlnosti“.

Coombs také později novinářům řekl, že Manningův případ by měl být považován za významný milník v debatách o vládních a vojenských tajemstvích, které ve Spojených státech nyní zuří.

Zdroje: BBC News, The Verge, obrázky: Salon, Occupy Tampa

Komentáře

Nahoru