Zbrusu nová Filharmonie u pražské Vltavy vyjde na 9 miliard korun

Zbrusu nová Filharmonie u pražské Vltavy vyjde na 9 miliard korun

Supermoderní Filharmonii v Praze navrhuje světoznámé architektonické studio BIG – Bjarke Ingles Group. Návrh studia zvítězil z celkem 115 studií. Vltavská filharmonie je unikátní budovou, na kterou se může hlavní město těšit. Z počátku byl rozpočet na stavbu stanoven na 6 miliard. V současné krizové situaci se však cena o třetinu zvýšila – na 9 miliard.

Předsedou poroty soutěže o vítězný návrh je Michal Sedláček. Podle jeho slov se jedná o budovu, která bude stát na svém místě po dobu 200 až tři sta let, a tak by se k ní mělo přistupovat. Zjevné úsilí obohatit Prahu o velkolepou, významnou budovu je opět zde a cílem snažení je budoucí Filharmonie na břehu Vltavy. V předešlých letech se objevovaly významné snahy o kontroverzní stavbu vědecké knihovny od Jana Kaplického.

Jednou z výjimečných možností budovy bude možnost vyjít na nábřeží a přímo se dotknout tekoucí vody. Budova je koncipována tak, aby se z ní dalo dohlédnout na několik významných městských částí.

Interiéru je věnována stejná pozornost jako exteriéru. Hlavní sál musí vynikat svou akustikou a návštěvníci se v něm musí cítit komfortně. Pro pocit harmonie jsou zdi obloženy dřevem. Jeviště zasahuje až do jedné třetiny hloubky místnosti, což není zcela obvyklé.

Nová Filharmonie by měla být svým významem srovnatelná s Národním divadlem. Zvolené místo budovy je pro výstavbu komplikované, ale o to bude stavba vzácnější. Kvůli okolním vozovkám, se bude muset vybudovat mírný nadjezd. Je jasné, že se bude jednat o impozantní stavební klenot historického významu.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru