Zazimování rodinného venkovního plaveckého bazénu

Zazimování rodinného venkovního plaveckého bazénu

Sice venku svítí sluníčko, ale za pár týdnů, už budou ranní mrazíky a možná začne padat sníh, protože globální oteplování mění počasí na celé planetě.

Sice mezi populací je dost neplavajících žen, ale mnoho z nich nemá pud sebezáchovy a, vlezou bez problému  do rodinného bazénu, kde je vody maximálně po prsa mnohdy i se svými dětmi.

Zavzpomínejte na matematiku na střední škole, když jste se učili o přímé úměrnosti. Čím je na trhu větší poptávka po rodinných plaveckých bazénech, tím více výrobců vstupuje do tohoto prodejního segmentu a vymýšlí inovace, aby se odlišili od konkurence a z toho plyne, že existuje spousta druhů bazénů, různých konstrukcí a technologií

Protože technologie jsou vůči sobě nekompatibilní, nelze článkem pojmout všechny prodejní arktikly na trhu, proto článek berte jen orientačně a pro upřesnění se podívejte do návodu od výrobce vaší “nadvany”, který dle zákona musí být písemně nebo na CD ROM nebo  DVD ROMu, ale v českém jazyce !

Vypouštění vody z bazénu

Největší problém je logicky s vodou. Udělejte si pokus.

Vezměte skleněnou láhev, naplňte jí vodou, strčte do mrazáku a za pár hodin máte o zábavu postaráno 😳 , protože voda pod bodem mrazu 0°C zvětšuje svůj objem a v uzavřené flašce neměla kam se dále rozpínat a vlivem mechanického napětí flaška praskala  zatím nezmrzlá voda se rozlila po mrazáku.

Podobný jev jako se skleněnou lahví s vodou v mrazáku by nastal i v bazénu, proto některé typy bazénů s citlivým povrchem (např. keramické) se musí vypouštět celé a jiným stačí čtvrt metru pod úroveň napouštěcích trysek, skimmeru a přelivu, trysek integrovaného protiproudu, hlavně typy, kde voda, pomáhá k udržení tvaru a nosnosti konstrukce.

Ne vždy se smí voda vypustit do kanalizace, kvůli jejímu množství či použité chemii ve vodě.

Ošetřené vody v bazénu v zimě

Pokud váš bazén umožňuje vodu v bazénu nechat výrobci doporučují proti rozpínajícímu se ledu speciální plováky a vodu musíte ošetřit zimním roztokem a zvýšenou dávkou chloru či jiné dezinfekce.

Pro podzim je typické padání listí ze stromů, silně se doporučuje bazén přikrýt zimní plachtou či zatáhnout zastřešení, i kvůli bezpečnosti, proti nechtěnému pádu.

Bazénové technologie v zimě

Dnešní bazény nejsou jen díra v zemi plná vody, ale je k tomu spousta technických hejblátek. Jako např. filtrace, čerpadel, vytápění, automatické ošetřovací vody, vysavače, protiproudy a podobně.

Pokud není v návodu výrobce k těmto příslušenství uvedeno, že můžou zůstat na bazén u namontované i přes zimní období, je nutno je odmontovat a uschovat někde v teple (cca 15°C ) a suchu. Nikoliv ve vlhkém sklepě

Co se týká potrubí kolem bazénů tak po vypuštění vody, potrubí profouknout stlačeným vzduchem, aby se vyfoukla zbylá voda, a ucpat vodotěsnými zátkami od výrobce určené pro venkovní použití a zároveň zimní období.

Odmontování a uschování se týká i např. skokanského prkna, schůdků, podvodního osvětlení a ozvučení.

Komentáře

Nahoru