Závidíme Belgii jejich sociální lavičky

Jak vypadají lavičky ve vašem městském parku? Ukážeme vám nápad jednoho umělce, který si řekl, že běžné lavičky jsou moc obyčejné. To, co místo nich vymyslel, dnes skutečně stojí v jednom belgickém městě. A my můžeme jen tiše závidět. Nebo ne? Je to moc extravagantní? Posuďte sami. Každopádně my vás čas od času informujeme o zajímavých designových projektech a tohle je podle nás jeden z nich.

V Česku se nejčastěji setkáte s obyčejnou betonovou lavičkou s opěradlem nebo zahradní lavičkou KLASIK. To, že se tak jmenují, jsme si vygooglili na webu Výroba-Advas.cz. Protože vyrábí kompletní městský mobiliář, mají tam dokonce i ty nevzhledné betonové květináče, které byly před pár lety s velkou slávou instalovány v Praze. V Belgii jsou však odvážnější. A hlavně se jimi instalovaný mobiliář lidem líbí.

Lavičky na okrasu?

Designér Jeppe Hein před pár lety vytvořil pěkné návrhy laviček, kterými podnítil diskuzi o chování ve městě. Dánský umělec totiž místa k sezení přizpůsobil tomu, aby spolu lidé museli komunikovat. To, jak budou usazeni, je totiž donutí se na sebe dívat. Hein si myslí, že je ke komunikaci popostrčí také zvláštní tvary laviček. Cizinci budou mít dobré téma do začátku rozhovoru. Celé to má jen jeden háček. Nejsme si vůbec jistí, jak dobře se na nich sedí. Pohleďte sami.

545

557

492

Úplně nejhezčí je koncept obrovské kulaté lavičky, na které se dá dokonce ležet.

JH_LB_92

JH_LB_02

Všechny stojí v přímořském městě De Haan v Belgii. Tamní obyvatelé už si na ně za ta léta zvykli, turisté mají co fotit.

V Česku jsme trochu přízemnější

Pro srovnání přidáváme fotku takové typické české lavičky:

betonova_lavicka

Typická česká lavička

Naše lavičky jsou prostě o poznání obyčejnější. Nedá se říct, že by nebyly pěkné – minimálně se mezi nimi pěkné dají vybrat. Hezká je například parková lavička ADVAS.  Škoda jen, že mnoho měst nemá takový vkus nebo finance.

lavicka

Nevypadá to moderněji?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru