Závěsy, které čistí vzduch? Příští rok je koupíte v Ikea

Závěsy, které čistí vzduch? Příští rok je koupíte v Ikea

V poslední době je o švédském prodejci nábytku opravdu slyšet. Naposled jsme o Ikea psali v souvislosti s poskytováním nové služby – pronajímání nábytku. Jenže nyní už nevyrábí jen nábytek, ale soustředí se i na chytré doplňky jako jsou zásuvky, žárovky anebo rolety na dálkové ovládání. Žhavou novinkou jsou závěsy, které nebudou sloužit jen jako stínidla na okna s estetickou funkcí, ale také budou čistit vzduch v místnosti.

Závěsy, které zatím nikdo jiný nevytvořil, jsou vyrobeny ze speciální látky, která zároveň obsahuje řadu minerálů, které budou čistit vzduch. Minerály rozpoznají škodlivé látky ve vzduchu a jejich prací bude se jich zbavit, přesněji je budou rozkládat. Inovativní závěsy vznikly v souvislosti s výzkumem Světové zdravotnické organizace. Bylo zjištěno, že znečištěný vzduch dýchá až 90 % populace, a to právě v domácnostech.

Jakým principem závěsy čistí vzduch?

Závěsy mají čistit vzduch na principu fotosyntézy a sice, v momentě, jak na závěsy dopadne světlo z exteriéru nebo z interiéru, aktivují se minerální látky, které škodliviny zachytí a začnou je rozkládat. Proces je nezávadný, nepoužívá žádné invazivní látky. Výrobci v Ikea celý vývoj konzultovali s výzkumníky z předních univerzit v Evropě i v Asii.

Chytré závěsy jsou pojmenovány Gunrid. Co se týká ceny, závěsy by neměly být finančně náročné, aby se koncept Ikea nezměnil. Jejich podoba bude jednoduchá a jednobarevná, aby se dala nakombinovat se zbytkem sortimentu, který Ikea nabízí. A nyní možná to nejdůležitější: kdy se závěsy dostanou do prodeje. Rozšíření sortimentu Ikea by mělo být již příští rok.

Chytré závěsy není jediným projektem, kterým se Ikea snaží zaujmout a zasáhnout do zlepšení životního prostředí. Dalším projektem je vytvoření doplňků z rýžové slámy. Indie se totiž potýká s přebytkem rýžové slámy, která se musí pálit, což znečišťuje vzduch a zatěžuje dýchání.

Zdroj, foto: ikea.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru