Zase musím opisovat písmenka jak prvňáček !

Zase musím opisovat písmenka jak prvňáček !

Opisování písmenek a číslic, které se často dost špatně čtou má za úkol ochránit diskusní fórum před nájezdem spambotů. Odborně se tomuto způsobu ochrany při zadávání dat do formulářů na webových stránkách ochraně říká captcha.

Význam zkratky captcha

1, význam: “completely automated Public Turing test to tell computers and humans Apart”,  ve volnějším překladu znamená”Kompletně automatický Turingův test pro odlišené lidí od počítačů”

Turingův test byl publikován v 50tých letech a jde o srovnání umělé inteligence s lidskou.

2. význam (jednodušší): “CAPTure CHAracters“, volně přeloženo “Přečti písmena a číslice”

Zdroj: Wikipedia Captcha

Proč píší spamboti na webová fora ?

Jak se říká peníze hýbnou světem. Nepoctivý reklamní inzerent si objedná reklamu u pochybné reklamní agentury nectící etické kodexy a pravidla. Aby si řádně platili reklamní bannery tak raději naprogramují spamboty, které využijí nedokonalosti enginů webových for (např. phpBB) a do každého tématu vloží svůj reklamní příspěvek, dle pokynů zadavatele.

Proč jsou ty písmenka v captcha převrácené a zdeformované ?

Ve fyzickém světě jsou zloději, dopingující sportovci, podvodníci, vždy krok napřed před policií. podobně je to i ve virtuálním internetovém světě.

Dneska každému skeneru od lepšího výrobce se dává software co umí převést skenovaný vytištěný text na papíru do editovatelné podoby do LibreOffice Writteru, který je zdarma  či placeného Microsoft Wordu.

Technologie v graficko-textových aplikací co pozná písmeno a číslici třeba od malůvky se nazývá OCR (opět anglická zkratka Optical Character Recognition, která znamená, optické rozpoznání znaků).

Bohužel k vidině zisků z inzerce se užitečná technologie pro elektronickou archivaci již vytištěných papírových dokumentů zneužila pro spamboty a aby se počítači maximálně ztížilo rozpoznání znaku tak se obrázky s písmeny, které máte opsat převracejí vzhůru nohama, vodorovně přetáčí, sklánějí, rozostřují, …

Problémy způsobené capchou

Člověk s dobrým znakem a bohužel neznám přesný lékařský termín tak použiji jiný tzv. “barvocitem” si svojí inteligencí a představivostí domyslí co je to za písmenko, pro počítačový program je to zatím složitější.

Problémy s captchou mají zařízení pro převod textu např. do brailova písma pro nevidomé nebo hlasové přečtení. Některé “lepší” captchy už na tento problém myslí tak umí i spellovat (anglický hláskovat). Některé dokonce mluví i česky, ale je jich hrozně málo.

29 let, invalidní důchodce pro invaliditu 3. stupně, vyučen v oboru Elektrikářem - silnoproud a maturita v oboru Strojírenství. Tak trochu plaváček českého internetu. Přezdívka: Koleso, Plaváček, Michal, Mistr Vodoznak Zájmy: strojírenství, elektrotechnika, plavání žen, venčení pejska Danečka II., tvorba vodoznaků a nakupování Pribináčků. Budoucí potravinový inspektor. Fanoušek stativu a měkké stírací pryže neboli gumy. Žije v Rakovníku a na Živě.cz. Vyskytuje se a píše na Objevit.cz, kde píše jen a pouze v CZ jazyce, i když s pravopisnými a gramatickými chybami, protože je dyslektik! Píše pro Objevit.cz dobrovolně a zcela zdarma bez nároku na jakýkoliv honorář! a děkuje šéfredaktorovi za cennou životní zkušenost a možnost vyzkoušení si práce redaktora internetového e-magazinne (E-zinu). Michal Kolesa - oficiální osobní webová stránka (odkaz na homepage Michal kolesa) ; otevře se v nové záložce/okně

Komentáře

Nahoru