Zářící rostliny: Světlo ve tmě se stalo skutečností

Vědci strávili téměř 40 let snažením se o dosažení tohoto úspěchu. Vyvinuli rostliny, které svítí ve tmě, podobné těm z filmu Avatar. I přes relativně nízkou cenu bude tento úspěch znamenat milionové tržby pro startup.
V úvodním videu článku můžete vidět první okrasnou rostlinu, která svítí ve tmě – geneticky upravenou petúnii. Její pěstování je snadné a bezpečné, a přestože ve dne vypadá jako obyčejná rostlina, večer se rozsvítí jako světluška, nazývaná Firefly Petunia.
Biotechnologický startup Light Bio ze Spojených států uvedl tuto novinku na trh, získal od ministerstva zemědělství povolení k prodeji a plánuje rozšíření prodeje i do jiných zemí. Rostliny jsou k dispozici za 29 dolarů a v dubnu bude k dispozici várka o velikosti 50 tisíc kusů, což znamená tržbu přes 34 milionů korun za první měsíc prodeje v USA.
První svítící okrasné rostliny sice nejsou amerického původu, ale pocházejí z Ruska. Metodu, která stojí za jejich vznikem, použil biotechnologický startup Planta v roce 2020 ve spolupráci s ruskou Akademií věd, britským MRC a rakouským ISTA. Start-up Light Bio pak tuto technologii komercializoval a rozšířil ji i na pokojové rostliny.
Experimenty s vytvořením svítících rostlin sahají až do 80. let minulého století. V roce 1986 vědci vytvořili svítící rostlinu tabáku, ale záření bylo slabé a rostliny vyžadovaly speciální péči. Nyní využívají geny z houby, která produkuje vlastní kyselinu kávovou a enzymy pro světlo, a aplikují je do petúnií, které vytvářejí světlo zcela samostatně.
Nová svítící petúnie není náročná na speciální péči, ale potřebuje dostatek slunečního světla a živných látek, aby zářila co nejlépe ve tmě. její organický proces závisí na metabolismu a může být podpořen například slupkou od banánu uvolňující růstový hormon.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře