Dnes vyšlo 15 článků

Zaměstnanec ruského vyhledávače prodával jeho zdrojový kód

Bývalého zaměstnance ruského vyhledávače Yandex už nebavilo být zaměstnancem. Chtěl si založit vlastní startup a být sám sobě pánem, jenže na to neměl dostatek peněz. A tak se pokusil prodat zdrojový kód Yandexu. Pochopitelně to byl dost blbý nápad.

O ruském vyhledávači Yandex jste možná v životě neslyšeli, ale v Rusku jej používá 60 % obyvatel (Google se 35 % na druhém místě značně zaostává). Můžeme ho přirovnat k našemu Seznamu, i on totiž provozuje spoustu doplňkových internetových služeb.

Jeho bývalý zaměstnanec Dmitrij Korobov jednoduše ukradl kód a snažil se jej prodat na černém trhu. Cenu si přitom nestanovil zvlášť vysokou – po přepočtu to dělá celkově 700 000 Kč.

yandex

Co kdyby se to povedlo?

Kdyby byl úspěšný a kód Yandexu se začal šířit po světě, jistě by to pro společnost mělo vážné důsledky. Podle anonymního zdroje citovaného ve zprávě Kommersant, by krádež firmu připravila o „miliardy rublů, což je významná část hodnoty Yandexu jako vyhledávače – hlavní služby firmy“.

Dopadlo to však jinak. Když se chtěl Korobov domluvit s potenciálním kupcem, přilákal pozornost ruské Federální bezpečnostní služby. Za krádež dostal dvouletý podmíněný trest.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru