Dnes vyšlo 15 článků

Zaměstnanci Facebooku se dostanou na váš účet bez hesla

Zaměstnanci Facebooku se dostanou na váš účet bez hesla

Víte, že se dá k účtu na Facebooku přihlásit i bez hesla? Tuhle pravomoc ale mají jen zaměstnanci Facebooku. Jak odhalil Venturebeat, nedávné vyjádření Facebooku nám ukazuje, kdo z jejich zaměstnanců a kdy má přístup k vašemu účtu.

Není pochyb o tom, že se Facebook a další velké technologické společnosti, jako je Google, Apple nebo Yahoo!, snaží udržet své informace mimo dosah NSA a dalších agentur a špiónů. Používají šifrovanou komunikaci a data si chrání. Napadlo by vás ale, že i oni pro nás mohou představovat hrozbu? Vždyť mají přístup k našim osobním údajům a konkrétně ve Facebooku si mohou zaměstnanci klidně otevřít celý váš profil.

Jak se to podařilo odhalit?

Informoval o tom ředitel hudebního vydavatelství Anjunabeats, Paavo Siljamäki, v příspěvku na své facebookové zdi. Vyprávěl příběh o tom, jak byl na návštěvě v kanceláři Facebooku v Los Angeles a jeden ze zaměstnanců se mu po jeho svolení přihlásil na účet. Divné bylo, že se ho vůbec  nezeptal na heslo.

paavosiljamaki

Facebook vám obvykle oznamuje, když se k vašemu účtu přihlásí někdo z neznámého zařízení nebo z místa, odkud se běžně nepřihlašujete. O přístupu zaměstnance Facebooku ale Siljamäki informován nebyl.

Protože mu to vrtalo hlavou, kontaktoval Facebook a chtěl vědět, kolik zaměstnanců se takhle může podívat na jakýkoliv účet, a zda se o tom uživatel nějak může dozvědět. Sociální síť vydala následující prohlášení:

„Máme přísné administrativní, fyzické a technické kontroly, abychom omezili přístup zaměstnanců k uživatelským datům. Naše kontroly byly zhodnoceny nezávislými třetími stranami a několikrát potvrzeny IDPT v rámci jejich auditu o našich postupech.“

Kdo má tedy přístup k vašemu účtu?

Facebook přesně nevysvětlil, kdo má přístup k čemu, ale uvedl, že je přístup odstupňovaný a limitovaný jen pro určité pozice. Samozřejmě ho musí mít zaměstnanci, kteří odpovídají na otázky uživatelů ohledně informací a chybových hlášení.

„Zaměstnanci mohou mít přístup pouze k takovému množství informací, které je nutné k plnění jejich pracovních povinností, jako je například reagovat na chybová hlášení,“ pokračuje Facebook ve vysvětlování. „Zneužití uživatelského účtu a nevhodné chování netolerujeme.“

Facebook každého nového zaměstnance důrazně varuje, aby své pravomoci dostat se na účet uživatele nezneužíval, a ty, kteří nařízení poruší, bez milosti vyhodí. Prý se tedy vůbec nemáme čeho bát. Zaměstnanci Facebooku na váš účet půjdou tehdy, když budete Facebook s něčím žádat o pomoc a dáte jim k tomu svolení.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru