Jak si zazálohovat počítač aneb Vaše soubory konečně v bezpečí

Jak si zazálohovat počítač aneb Vaše soubory konečně v bezpečí

Co je nejcennější částí počítače? Hardware? Možná, ale ten se dá nahradit. Ve skutečnosti jsou to data, která jsou v případě ztráty většinou už nenahraditelná. Ať se už jedná o pracovní data nebo jen osobní fotky z dovolené, je vhodné data pravidelně zálohovat. To se dá udělat několika způsoby. Ukážeme si, jak to lze provést pomocí vestavěných nástrojů ve Windows a také pomocí dalších programů zdarma.

Poznámka: před zálohou je výhodné vyčistit počítač od zbytečných souborů, sníží se tak velikost zálohy a navíc nebudete zálohovat věci, které nepotřebujete.

Zálohuj data, chraň nervy

(Následující návod je určený pro operační systém Windows XP)

K nástroji „Zálohování“ se ve Windows dostaneme přes Start -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Zálohování. Po spuštění nás přivítá následující okno. Pro snazší nastavení je nejlepší spouštět zálohování v režimu průvodce.

Jelikož chceme zálohovat, stačí jen odkliknout „Další“.

Zde si můžete nastavit, jakou část disku chcete zálohovat. Pokud se vám nelíbí ani jedna z nabízených možností, můžete si rozsah zálohy nastavit sami.

Zde je to jasné, určíte, kam má být záloha umístěna (CD, flashka, nebo klidně i na počítač) a název složky se zálohou.

Jsme už skoro u konce, pokud chcete, můžete ještě upřesnit nastavení kliknutím na položku „upřesnit“.

Důležitá poznámka, pokud máte v plánu pravidelně zálohovat. Existuje více typů zálohování, každý se hodí pro jinou situaci.

Normální – jednoduše úplná záloha
Přírustkové  – zálohuje pouze soubory, které se změnily od posledního zálohování a nic více
Rozdílové – zálohuje soubory, které se změnily od posledního zálohování + další, které už byly touto metodou zálohovány
Denní – celkem jasné, nastavení záloh každodenně v určitou hodinu

Záloha pomocí jiných programů

V některých případech si budete chtít udělat zálohu celého disku, tehdy si můžete pomocí programu vytvořit image disku, tedy jakýsi virtuální disk, který bude obsahovat všechna data a je tak vhodný pro zálohování. V tomto případě můžete vyzkoušet některý z ověřených programů, např. Norton GhostDriverImage XML, EaseUs Disk Copy

Ačkoliv se to nezdá, zálohování vám může mnohdy zachránit citlivá data a tak se vyhnete nepříjemnostem. Konec konců, pokud se vám pokazí počítač a stejně tak i hardisk, trvá nainstalování nových programů daleko déle, než by trvalo jejich zálohování.

Komentáře

Nahoru