Dnes vyšlo 15 článků

Zákony jsou na pomsty pornem krátké, pomáhají sociální sítě

Zákony jsou na pomsty pornem krátké, pomáhají sociální sítě

Jak byste se cítili, kdyby někdo na internetu vystavil vaše nahé fotky? A co kdyby to udělal váš bývalý přítel nebo přítelkyně? Není na světě snad nikdo, komu by to nevadilo. Nicméně takové případy se stávají a zákony jsou na ně většinou krátké.

Pomsta pornem patří určitě k nejhorším věcem, které vám bývalá láska může provést. Poruší tím vaše soukromí, odhalí to, co mělo zůstat skryto (nebo to přinejmenším nemusela vidět půlka města), a pošramotí vaši důstojnost. Proto musí společnost nějak jednat. Musí přece existovat řešení, jak tomu zabránit.

Až doposud tu nebylo nic, co by mohl zoufalý člověk udělat poté, co se jeho nahé fotografie nebo videa objevila online. Jakmile jednou něco nahrajete na internet, už nikdy to nemáte šanci úplně smazat.

Pomsta pornem nepůjde přes sociální sítě

Teď se to ale začíná měnit. Sociální sítě, jako je Facebook, Twitter a Reddit, k pomstě pornem zaujímají vážnější postoj. Všichni tři nedávno vydali nové podmínky, které zakazují sdílet fotky či videa pomsty pornem. Snímky nahých lidí můžete publikovat jen v případě, že budete mít jejich souhlas.

Myšlenka pomsty pornem je dostat fotku nebo video k co nejvíce lidem. Sociální sítě jsou pro to ideální, tenhle druh obsahu se snadno stane virálním. Pokud tedy lidé nebudou mít možnost nahrávat fotky svých bývalých tam, dost možná je nebudou nahrávat nikam. Aspoň v to můžeme doufat.

desperation

Může se to stát i vám!

Podmínky Facebooku říkají, že zaměstnanci odstraní všechna videa a fotografie, která budou sdílena za účelem pomsty. Lidem, kteří je budou publikovat, hrozí pozastavení nebo odstranění účtu.

Manažeři Twitteru prozradili, že společnost pozastaví účty všech uživatelů, kteří budou publikovat obsah porušující podmínky. V nich se píše, že je zakázáno sdílet intimní fotografie nebo videa, která byla pořízena nebo distribuována bez souhlasu objektu.

Zákony trvají dlouho

Pro sociální sítě je jednodušší zakázat pomstu pornem než pro právní systém. Napsat nový zákon nebo změnit stávající je dlouho trvající proces. Experti navíc tvrdí, že lidé stejně víc poslouchají podmínky služeb, které používají, než vládu. Aspoň pokud jde o to, co mohou a nemohou publikovat online.

S právním bojem proti pomstě pornem je to totiž složité. Spousta států sice má zákon o porno fotkách a videích na internetu, jenže jakmile je někam nahrajete, začnou se šířit rychlostí blesku a není je možné vystopovat. Problém je také v tom, že když pachatel fotku nahraje, vlastní na ni autorská práva. Ta mohou bránit oběti v jejím odstranění.

Fotky: Flickr – Bangladesh PressOmri gal, zdroje: The Conversation, Mashable

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru