Zakladatelé Skypu dronům nevěří, chtějí doručovat zboží pomocí kolového robota

Zatímco velké společnosti, jako je například Amazon, Alibaba nebo DHL experimentují s drony, estonští spoluzakladatelé komunikační služby Skype se drží při zemi. Spoluzakladatelé dronům nevěří, proto pro doručování balíčků chtějí použít autonomního robota.

Estonský startup Starship staví autonomního robota, který dokáže odvézt až 9 kilogramů z depa doručovací společnosti až na místo určení, tedy k zákazníkovi. Robot má jezdit po chodnících a díky tomu se vyhne veškerým dopravním zácpám a celou cestu zvládne naprosto sám.

starship_intro_poster

Za estonským startupem Starship stojí dva vývojáři

Za tímto projektem stojí dva estonští podnikatelé a vývojáři Ahti Heinla a Janus Friis. Slibují, že Starship oproti kurýrovi v doručovatelské firmě ušetří až 15 % nákladů.

E-commerce stále roste a zákazníci očekávají pohodlné způsoby doručení – ale při zachování nízkých cen,“ vysvětlil Heinla. „Několik posledních mil přitom často tvoří většinu nákladů na doručení,“ dodal. Ačkoliv světový zásilkový gigant DHL nebo internetový obchod Amazon vidí řešení stejného problému v nasazení dronů, pozemní vozítko je podle Heinly praktičtější.

still13

Robot by se měl objevit během příštího roku v ulicích Greenwiche

Šestikolový robot by se měl už během příštího roku objevit v ulicích britského Greenwiche. Robot se bude pohybovat rychlostí okolo 6,5 kilometru za hodinu a k zákazníkům by měl dopravovat zboží na vzdálenost „několika posledních kilometrů“, uvádějí autoři projektu. Zbytek trasy tak nadále zůstane na dodávkách, Starship se ale na rozdíl od nich díky své skromné velikosti dostane i do hůře přístupných úzkých uliček.

Celý systém má fungovat tak, že si zákazník sám při objednávce vybere vhodný čas pro doručení a následně může prostřednictvím mobilní aplikace sledovat pohyb „svého“ robota na mapě. Jakmile dorazí, zákazník pomocí stejné aplikace odemkne nákladový prostor a může si zboží vyzvednout.

4-concept_fullbleed1

Zdroj. e-svet.e15

Komentáře

Nahoru