Zakladatel WikiLeaks Julian Assange chce ukončení honu na čarodějnice

WikiLeaks se potýkají s řadou problémů. Zakladatel Julian Assange je stíhán ve Švédsku pro znásilnění. Ukryl se na velvyslanectví Ekvádoru, kde mu byl poskytnut politický azyl.

Julian Assange na svém projevu z balkónu velvyslanectví prohlásil: „WikiLeaks stojí pod hrozbou, která hraničí se svobodou projevu a zdravím našich společností. Musíme využít tento okamžik a formulovat rozhodnutí, které je před vládou Spojených států amerických. Vrátí se k hodnotám, které vyznává a znovu potvrdí hodnoty, na kterých byla založena? Nebo to bude pád ze srázu a stahování nás všech do nebezpečného a represivního světa, ve kterém novináři mlčí pod strachem z trestního stíhání a občané musí mluvit do tmy?“.

Julian Assange je na velvyslanectví v Londýně od 19. června 2012. Spojené království uvedlo, že neposkytne Assangovi bezpečný průchod ze země. Assange a jeho právník obvinili švédské orgány z tajného spiknutí s cílem vydat jej do USA. Prý se stal se terčem americké vlády v roce 2010, kdy jeho webové stránky WikiLeaks publikovaly klasifikované americké vládní dokumenty o válce v Iráku a v Afghánistánu.

Zdroj: News Yahoo

Komentáře

Nahoru