Zakladatel Twitteru odhalil tajný recept jak online zbohatnout

Ev Williams pochopil internet. To je zjednodušeně to, co řekl na tech shromáždění na nedávné XOXO konferenci v Portlandu. Zatímco tuhle větu bychom však řekli během pár sekund, on myšlenku rozvíjel ještě dalších 30 minut a vykládal o své teorii globální počítačové sítě a o 20 letech tvrdého úsilí. O svých zkušenostech s vytvářením internetových společností Blogger a Twitter ani nepromluvil. Padly jiné zajímavé myšlenky.

Vylepšete existující věc

Ve svém projevu Williams vysvětlil co je to internet, jak funguje a jak z něj zbohatnout. Abychom to uvedli na pravou míru, mluvení na veřejnosti zrovna není Williamsovým největším talentem, ale jeho poselství bylo jasné: v době, kdy se okolo Silicon Valley motá tolik internetových podnikatelů, kteří se pokouší vytvořit něco, co nikdy nikdo jiný neudělal, má Williams jistou domněnku. Podle něj totiž skutečný trik spočívá v tom najít něco, co už existuje, a udělat to lépe. A proto by měl jeho projev sloužit jako rozcestník pro veškerou mladou generaci, která se snaží prosadit v Silicon Valley.

Sečteno a podtrženo, Williams prostě řekl, že internet je „obří stroj navržený k tomu, aby dal lidem to, co chtějí.“ Ne, není to utopie. Není to ani magie. Je to prostě jednoduchý výhodný stroj. Ti, kdo ho umí dobře naladit – kdo řeší základní lidské problémy s větší rychlostí a jednoduchostí než ti, co přišli před nimi – z něj budou nesmírně profitovat. Ti, kteří ztrácí zřetel ze základních lidských potřeb – kteří chtějí dát lidem další skvělý nápad – budou mít problémy.

Vazby mezi stroji a lidmi

„Často si myslíme, že internet umožňuje dělat nové věci,“ řekl Williams. „Ale lidé přece chtějí dělat stejné věci, které dělali vždycky.“

V roce 1994 prodával Williams video tutoriály, které měly pomáhat lidem dostat se na internet. V těchto videích popisoval globální počítačovou síť jako „puzzle skládající se ze tří věcí: počítačů, informací a lidí.“ Ale moc dlouho to takhle neviděl.

people-information

Lidé, informace a počítač?

Po odchodu z Twitteru v roce 2011 začal mj. pomáhat blogovací síti Medium. No a tehdy přehodnotil svou původní formulaci. Počítače se začaly množit a vylepšovat se co do velikosti tak do funkcí. A to až do takové míry, že je dnes vnímáme jako naprosto všední záležitost. Informace se staly podobně hojnými. A po 20 letech jsou typy a skupiny lidí, které najdete online, v podstatě identické s lidmi a skupinami, které najdete ve fyzickém světě. To, co je teď ale důležité, jsou vazby mezi stroji a lidmi.

„Existují připojení hardwaru a pak jsou tu všechny ty interakce mezi daty a softwarem,“ říká Williams. „A když se podíváte na všechny velké internetové věci, uvidíte, že je to v podstatě velký mrak spojení. Následování je připojení. Lajky jsou připojení.
Všichni a všechno na internetu je propojeno, každá událost a každá myšlenka, mnoha způsoby – vrstvu po vrstvě. Všechno, co se stane a co uděláme, každé místo, které navštívíme, každý myšlenka, kterou máme a sdílíme, každý člověk, který dá této myšlence like… všechno je to propojeno… a stále se to množí.“

Tyto spoje se ovšem nejen rozšiřují. Šíří se v určitém směru. Je to princip, který vysvětluje, o čem můžeme předpokládat, že se tomu na internetu bude v budoucnu dařit: pohodlí.

S internetem jsou naše touhy reálnější

„Internet dělá lidské touhy snáze dosažitelné. Jinými slovy nabízí pohodlí. Pohodlí na internetu je v podstatě dosaženo dvěmi věcmi: rychlost, a jednoduché poznání.“ Jinými slovy lidé nechtějí čekat a nechtějí myslet. A internet by na to měl reagovat. „Pokud budete studovat opravdu velké věci, které jsou na internetu, uvědomíte si, že jsou to mistři v tom dělat věci rychle a nenutit lidi přemýšlet.“

Google, Facebook, Amazon i Apple. Ti všichni jsou v poskytování tohoto pohodlí skvělí. Často se jim to povedlo díky tomu, že odstranili pár kroků z toho, co bylo kdysi složitější řadou akcí. Srovnat to můžeme například s Williamsovým prvním velkým vynálezem, Bloggerem, s nímž se mu povedlo zjednodušit způsob, jak dát nový obsah na web. Namísto vytváření nového dokumentu, uložení, ručního nahrání a zobrazení ve webovém prohlížeči mohli lidé jednoduše napsat svůj obsah do webového formuláře a kliknout na „Publikovat“.

the easy way or the hard way

Dělejte věci jednodušší.

„Pokud chcete vytvořit miliardovou internetovou společnost, tady máte recept. Vezměte lidskou touhu, nejlépe tu, která bude na opravdu dlouhou dobu, identifikujte tuto touhu a použijte moderní technologie k tomu, abyste ji naplnili.“

Nedávným příkladem je Uber. „Jak stará je touha dostat se odněkud někam? Jak těžké je opravdu to udělat? Vzali nějaké kroky z tohoto procesu a vytvořili spojení mezi vámi a řidičem.“

Kouzlo je v obyčejnosti

Williamsova filozofie by se mohla zdát obyčejná. Ale o to právě jde. Dvacet let poté, co lidé začali používat web, přišel Williams s tím, že lidé se musí naučit přijmout fakt, že internet není kouzelným vesmírem s nekonečnými možnostmi. Je jen dalším motorem pro zlepšení kvality života.

infinity

Internet není vesmírem nekonečných možností.

„Internet není to, co jsem si o něm před dvaceti lety myslel, že je,“ přiznal Williams. „Není to utopický svět. Je v podstatě jako většina jiných technických revolucí, které se v historii objevily.“ A srovnává to se zemědělstvím. „Zemědělství udělalo život lepším. Nejen že nakrmilo lidi, ale dovolilo jim dělat mnoho dalších věcí – vytvářet umění a vymýšlet věci.“

Zádrhel je ovšem v tom, že všeho moc škodí. „Podívejte se na technologie zemědělství, jejichž cíle jsou přehnány do extrému – průmyslové farmy, které nejsou dobré pro životní prostředí a zvířata. Podívejte se na země plné lidí, kteří měli tak lehký přístup k potravinám, že jsou teď obézní a nemocní,“ přirovnává zemědělství a potraviny k naší nezdravé posedlosti internetovými čísly, retweety, lajky, následovníky a přáteli.

Lidé budou stále lidmi. Internet jim chce dát přesně to, co hledají. A lidé kteří to chápou, mohou být až nepřiměřeně silní.

Zdroj: Wired, obrázky: DailyMail,  Plywoodpeople, Bilmoore

Komentáře

Nahoru