Zakladatel Alibaby Jack Ma překvapil: Buďte ve škole průměrní!

Red Flag Publishing nedávno vydalo knihu ,,Jack Ma’s Internal Speeches: Trust in Tomorrow. Mnoho vět z této knihy se nikdy nedostalo na veřejnost, proto v mnoho ohledech tato kniha překvapila. Například o tom, co si Jack myslí o vzdělání a co člověk potřebuje na to, aby uspěl.

Bývalý učitel angličtiny Jack Ma založil Alibabu před 15 lety. Společnost Alibaba je jednou z nejprogresivnějších a nejrychleji rostoucích technologických firem v Číně. Jedná se o obrovský portál, který shromažďuje informace o výrobcích a distributorech z Asie a mezi jehož spoluvlastníky patří například i společnost Yahoo.

Za to co je Alibaba dnes, musím v první řadě poděkovat internetu. Bez tohoto trhu bych to nikdy nedokázal. Právě jeho rychlý rozvoj nás udělal úspěšnými. Dále bych měl poděkovat čínské ekonomice za extrémně rychlý růst. A také děkuji lidem, s kterými jsem posledních 5 let pracoval, kteří mi neustále věřili a následovali moje myšlenky. Mnoho lidí totiž o mě tvrdí, že jsem velmi šikovný a chytrý, jiní tvrdí, že jsem jen šikovný. A já tvrdím, že můj tým je šikovný; řekl Jack Ma.

Svému synovi Jack řekl: Nemusíš patřit mezi 3 nejlepší žáky ve třídě, být průměrný je fajn, dokud tvoje známky nejsou úplně špatné. Jen tento typ člověka má dostatek času na to, aby se věnoval učení jiných skillů. Myslím si, že jak se čínská ekonomika rozvíjet, potřebuje víc takových lidí – lidí s hodnotami.

jackma

Čínský vzdělávací systém vyžaduje excelentní výsledky

Tyto slova nás doslova fascinovali. Už jen proto, že jdou úplně proti všem zažívaným asijským standardům. Tisíckrát jsme už mohli slyšet vtipy o asijských dětech, které otec zavrhl, nebo dostali ve škole A, né A+. Každý student v Číně se snaží excelovat, protože vzdělávací systém to vyžaduje. Po skvělých výsledcích jdeš na špičkovou univerzitu, kde se snažíš co nejlépe zvládnout zkoušky. Všechna snaha mimo školu je irelevantní a všechny aktivity venku jsou jen ztrátou času.

Jack-Ma-Alibaba-Group

Zdroj: Startitup

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru