Dnes vyšlo 15 článků

Zajištění pořádku v Číně: přejdete-li na červenou obdržíte SMS s výměrou pokuty

Zajištění pořádku v Číně: přejdete-li na červenou obdržíte SMS s výměrou pokuty

Čína – světová velmoc, která stále živí komunismus a podporuje sledování občanů. Sledování je zajištěno kamerovým systémem. Identifikací obličejů osob, které páchají byť i mírné přestupky, chtějí Číňané docílit disciplinovanosti svých občanů a udržení bezpečnosti v zemi. 

V Číně si na pořádek velmi potrpí. Prohřeškem, z kterého máte ostudu na měsíc dopředu, je i obyčejné přecházení na červenou. Jak vás Číňané identifikují? Jednoduše. Mají instalovaný nejpropracovanější kamerový systém světa. Kamera snímá váš obličej, čímž jste identifikováni – rázem o vás vědí všechny soukromé informace a umístí vás na „nástěnku hanby“, která má také svoji webovou podobu. Dochází ke kontrole společnosti technologiemi a zároveň psychologickým tlakem na společnost i jedince.

cameras

Osmkrát více kamer, než v USA

Čína se svými dispozicemi kamerového systému netají. Ve městech jich má celkem 170 milionů. Podle plánů se do tří let počet zvýší na 400 milionů rozmístěných kamer. Například ve Spojených státech se počet kamer rovná „pouhým“ 50 ti milionům. V Číně není vývoj sledovacích technologií bržděn a nebere v úvahu etické aspekty. Děje se pravý opak a sice podpůrnou silou tohoto technologického pokroku je sám stát.

Snímek obrazovky 2018-04-06 v 10.47.32

Přejdete na červenou, obdržíte SMS s vyčíslením pokuty

Pokud v Číně spácháte přestupek, kamery vás okamžitě zachytí a přes mobilní telefon se s vámi spojí policie. Ve zprávě je obsaženo sdělení, za co je pokuta vyměřena, kdy a kde k přestupku došlo a částka, kterou je třeba uhradit na příslušný bankovní účet. Je to zásah do soukromí? Podle čínské vlády ne. Jedná se o pouhé opatření vůči nežádoucímu chování, které by ve společnosti nemělo být přítomno. Takové opatření je jistě prvním krokem k postupnému omezování lidské svobody.

Spojením moderních technologií, identifikace obličejů a kamery na téměř každém metru, získává státní aparát nesmírně velkou kontrolu nad svými občany. V Číně se dostávají do bodu, kdy je nutno rozhodnout mezi lidskou svobodou a důstojností nebo bezpečností zajištěnou sledováním ze strany státu. V Číně se zkrátka zhmotňují děje současných „bondovek“.

Zdroj, text/foto: huffingtonpost.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru