Zajímavý web #42: Jak daleko dojedete pražskou MHD

Ze změn v pražské hromadné dopravě, které proběhly loni v září, byla většina lidí zklamaných. Některé spoje byly zrušeny, některé jezdí méně často, jiné jezdí jinou trasou a jsou pomalejší. Na změnách nebylo snad nic pozitivního. O téměř rok později už si ale lidé zvykli. Nic jiného jim nezbylo. Ale stále ještě nostalgicky vzpomínají, jaké to bylo s MHD dříve.

Takhle se rozhodl zavzpomínat i tým z webu iHned.cz, který pro vás připravil zajímavou aplikaci. Ta vám ukáže, kdo doplatil na úsporná opatření v dopravním podniku a co přesně znamenají změny v jízdních řádech pro vás.

Jan Cibulka z datatýmu vysvětluje, že v jejich aplikaci můžete sledovat, jak se vyvíjela hromadná doprava v Praze za poslední rok a půl. Aplikace je postavena na datech, která dává dopravní podnik k dispozici dalším společnostem například kvůli jízdním řádům. Dodává ale, že měli se získáním těchto dat problémy, přestože je dopravní podnik státní firma a neměl by tak dělat drahoty. V zahraničí jsou tato data běžně k dispozici komukoliv, kdo by je chtěl využít například v nějaké své aplikaci. U nás je to pochopitelně jinak.

Avšak poradili si pomocí zákonu o svobodném přístupu k informacím a získali malý zabalený balíček s několika textovými soubory, které obsahovaly informace o všech zastávkách a spojích.

Bylo třeba spočítat něco kolem 3 milionů spojení, což by na jednom počítači trvalo strašně dlouho – zhruba 10 měsíců. S využitím několika virtuálních strojů se jim to však povedlo během týden.

ihnedczMHD

A tak máte teď k dispozici systém ihned.cz/mhd, ve kterém si můžete naklikat odkud chcete spojení vyhledávat, jak dlouho má trvat cesta a hlavně období, ve kterém se mají data porovnávat. Pak vidíte krásně vizualizované barvičky. Červená značí situaci, jak bývala kdysi, zelená označuje současný stav a žlutě je mezitím vybarvena oblast beze změn.

Komentáře

Nahoru