Zajímavý web #15 – www.zakomunistu.cz – bylo za komunistů levněji?

Zajímavý web #15 – www.zakomunistu.cz – bylo za komunistů levněji?

Říká se, že za komunistů bylo lépe a levněji. Stránka www.zakomunistu.cz srovnává ceny některých základních věcí z roku 1989 s těmi dnešními. Klíčem je samozřejmě přepočet tehdejších platů na dnešní.

Stránky Zakomunistu.cz

Měli jsme se skutečně za komunistů lépe?

Dozvíte se tak, že například pivo je dnes o 45% levnější než za komunismu. Podobně je na tom chleba (29% levnější), cukr (46%), benzín (32%). Naopak mléko je dnes asi o 26% dražší. Co výrazně zdražilo, to jsou náklady spojené s bydlením. Vodné a stočné například o více než 1000%, plyn o více než 100%.

Tyto hodnoty jsou dělány podle střední mzdy (medián současných mezd). Nahoře na stránce si můžete srovnání nastavit pro nejrůznější profese a jejich průměrný plat. Tady je ovšem nutné podotknout, že se jedná o průměr, na který řada lidí v daných profesích nedosáhne.

Tabulka jinak dokazuje to, co asi samo cítí hodně lidí. Elektronika či nábytek opravdu drahé nejsou, stejně jako dovolené. Na ceny potravin sice nadáváme, ale také většinou nejsou zase tak vysoké v porovnání se situací před rokem 1989. Jiným aspektem je samozřejmě jejich kvalita, která šla od revoluce, řekl bych, hodně dolů.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

  • Problém je, že je teď spousta lidí, kteří nemají příjem žádný a tak prohledávají koše nebo trpí hlady.
    Jinak řečeno: obrovské rozdíly mezi lidmy a chudoba která dříve neexistovala (tedy podle rodičů, já jsme mladý převážně nezaměstnaný) a na druhé straně ohromné plítvání a vnucování zbytečností.

  • Neverimvdnesnudemokraciu

    Vy mladý , zachladený puberťáci , s jednostranným pohladom si POZORNE prečítajte toto:

    http://www.blisty.cz/art/65715.html

Nahoru