Zajímavý web #125: S tímhle nástrojem už nikdy nezjistíte, že vaše vybrané písmo neumí diakritiku

Stává se to každému, kdo občas potřebuje vybrat nějaké písmo. Ať už třeba když vytváříte web nebo jen při psaní dokumentu ve Wordu. Konečně natrefíte na ten nádherný font, který by se vám přesně hodil, jste z toho celý nadšení, a pak … přijde hořké zklamání. Vybraný font nezvládá naše háčky a čárky. A pak litujete, že nejste Angličani.

Každý počítačový program, který operuje s textem, obsahuje stovky fontů. Od Wordu až po ty nejvíc nadupané verze Photoshopu. Je šílené, když chcete vybrat opravdu ten nejlepší, a tak procházíte všechny jeden po druhém. Vzhledem k tomuto procesu se skoro není čemu divit, že spousta lidí ještě používá starý známý příšerný Comic Sans…

Teď je tu ale nástroj, který tohle vaše utrpení ukončí. Wordmark.it je web, který zkontroluje fonty nainstalované v počítači a vybraný text v nich zobrazí. Pěkně ve všech vedle sebe a pod sebou. Uvidíte to všechno na jedné stránce, takže si snadněji vyberete. A hlavně bez toho úporného klikání.

cocka

Taky si můžete zvolit, v jaké velikosti chcete písmo zobrazit, zda chcete černé na bílém nebo obráceně, jestli se vám líbí kurzíva a spoustu dalších možností.

No zkuste to. Použijte nejlépe nějaký pangram – větu, která obsahuje všechna písmena abecedy. Pak máte naprosto jistotu, že vás font u žádného písmenka nepřekvapí. Třeba „příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy“ je taková klasika. Mrkněte na Wordmark.it.

prilis-zlutoucky-kun

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru