Zajímavost: Nejdelší domény světa

Zajímavost: Nejdelší domény světa

Napadla Vás někdy myšlenka nejdelší domény světa? Nás ano. Existují „nej“ na, dá se říci, úplně všechno.  Nejvyšší hory, největší města, státy a další a další. Proč by tedy neexistovaly nějaké údaje o nejdelších existujících doménách na světě? V tomto článku jsem se rozhodl seznámit Vás obry (nebo spíše hady) doménového světa. Ty nejdelší domény, které si jen tak nezapamatujete. K čemu mohou sloužit? A proč vůbec existují? Zamyslíme se nad tím v tomto článku.

Začátkem listopadu jsem na naše diskuzní fórum vkládal zajímavý topic zaměřený na nejdelší doménu světa. Okamžitě začala zajímavá diskuze na téma „Proč takováto doména vůbec existuje a jak se dá využít?„. Zamyslel jsem se také a nasbíral další doménové diamanty.

Nejdelší doména světa patří vesnici ve Velké Británii

Ano, nejdelší doménou, která obsahuje celkem 63 znaků je doména patřící jakési britské vesnici se stejným názvem, jako je doména a tou je llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogochuchaf.eu. Doména je obsazena stránkami vesnice a chcete-li si poslechnout celý název vesnice tak, jak se čte, nechte si jej přehrát zde. Nabízí se také otázka ohledně názvu vesnice samotné. Představte si legendární bílé české cedule na začátku a na konci města a v nich tento celý název o 63 znacích. Je to takřka nemyslitelné. Jak se s podobným názvem hospodaří a jak jej využívají pro nápisy na budovách a dalších, si můžete prohlédnout znovu v naší diskuzi.

Jak lidští jsou lidé, ukazuje to, jak se vyjadřují svou mateřštinou.

Nebojte se, nechci zde psát nic jiného, než informace o další velezajímavé doméně. Onen citát patří panu Friedrichu Schillerovi, který je již zesnulý německý básník. Doménu o 63 znacích (tedy stejné, jako předchozí) si k jeho 200. výročí nechalo zaregistrovat Sdružení Německý jazyk (německy: Verein Deutsche Sprache) a její znění je wiemenschlichmenschensindzeigtihrumgangmitdermuttersprachefrsch.de. Máte-li paměť na citáty a to i německé, doménu si lehko zapamatujete. Ostatní mají spíše smůlu.

I Česko má svoji „nej“ doménu, královnu domén

Nebyli bychom to my, kdybychom také neměli svoji nejdelší doménu, kterou jsem nazval jednou z královen domén. Její znění je příznačné prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz, má 63 znaků, čímž se sama chlubí. Na doméně existuje web, na kterém si můžete přečíst další zajímavosti, ale důležitým je, že je to česká doména a patří mezi nejdelší na světě.

Pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů se nevydařil

Doména thelongestdomainnameintheworldandthensomeandthensomemoreandmore.com se v minulosti pokusila o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Bohužel se jí to nepovedlo. Doménové jméno v překladu znamená doslova „nejdelší doménové jméno světa a ještě něco navíc a více“. Škoda, určitě by se v knize rekordů jen blýskala.

Existují určitě mraky dalších domén s tolika znaky. Tyto jsou však nejznámější. Připomenout si  ještě můžeme i například 60ti znakové domény typu llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch.com a feery-lepremiersitecyberdocumentalistaumondedeplhistdelhumanite.fr a další. Jak jste z dnešního článku mohli usoudit, domény jsou registrovány buďto pro zábavu, jasné využití s jasným významem a nebo jako pocta nějaké slavné osobě. Zaregistrujete-si-podobnou-domenu-a-neco-navic-a-vice-a-vice-atd.cz?

Komentáře

Nahoru