Petra Šťastná o Zajících v krabici: Dobrý nápad je potřeba realizovat hned

Petra Šťastná o Zajících v krabici: Dobrý nápad je potřeba realizovat hned

Vybavujete si ten pocit, kdy jste jako děti nemohli nedočkavostí dospat? Čirá radost z těšení se postupně vytratila z našich životů – a to přišlo Petře Šťastné a Vaškovi Šašvatovi škoda. Společně začali objevovat svět kvalitních potravin a vymysleli unikátní koncept, jak pro ně zákazníky nadchnout – krabičky s delikatesami, které až do poslední chvíle zůstávají utajené. Tak vznikli odvážní Zajíci v krabici.

Nekupujte zajíce v pytli, když můžete rozbalit Zajíce v krabici

Petro, jak se dneska máte, co vám udělalo radost?

Od rána krásně svítí sluníčko, podařil se mi recept do krabičky a v podvečer jsem si byla zaběhat. Ideální den!

Na začátek bych vás poprosila o krátké představení.

Jmenuji se Petra Šťastná a na poměrně častý dotaz „Jste opravdu šťastná?“ odpovídám – ano, jsem! Od doby, co vznikli Zajíci, tím spíš. Vystudovala jsem bakaláře umění v oboru fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Bohužel (dnes už spíše bohudík) jsem se nedostala na magistra a říkala si, že za rok to zkusím znova. Během roku jsem si však otevřela menší fitness centrum a zároveň se dala na dráhu finanční poradkyně. Po necelých dvou letech jsem si konečně přiznala, že podnikání ve financích není pro mě. A v té době již vznikal nápad na Zajíce. Jsem však za zkušenosti z finanční branže vděčná, pomohly mi ujasnit si, co je pro mě v životě opravdu důležité. Dnes se už naplno věnuji především našemu projektu a cvičení.

Byla jste u projektu od začátku, byl to tedy váš nápad?

Nápad jsme společně rozvíjeli spolu s mým přítelem Vaškem, se kterým jsem 4 roky. Taktéž ho práce netěšila, a tak jsme přemýšleli, co bychom mohli tvořit společně, aby nás to bavilo, živilo a ještě bylo ku prospěchu i ostatním. O projektu jsme se bavili dost otevřeně a naslouchali názorům toho druhého. V době, kdy jsme projekt vytvářeli, u nás žádné krabičky s potravinami nebyly, objevovat se začínají až nyní. Nemyslím, že by to vadilo, každý si najde svůj okruh zákazníků…

A soudě podle fotografií a receptů, které nám naši zákazníci zasílají na Facebook – my máme ty vůbec nejpozornější a nejšikovnější! 🙂

zajici_03

Vždyť jsou to mačky! Aneb název vznikl shodou náhod

Kdo to tedy jsou, ti Zajíci v krabici?

Projekt Zajíci v krabici se zaměřuje na rozšíření povědomí o netradičních a zdravých potravinách. Naším cílem je co nejvíce usnadnit stravování lidem, kteří mají určité potravinové intolerance nebo zkrátka „jen“ chtějí jíst zdravě a kvalitně. Každé druhé pondělí v měsíci zákazníkům hromadně rozesíláme krabičky, jejichž obsah do poslední chvíle tajíme. Jisté je jenom to, že jsou plné kvalitních potravin, informací o daných potravinách a receptů, co z výrobků připravit. Obsah je pro všechny stejný, s výjimkou lidí s potravinovou intolerancí a alternativním způsobem stravování (vegetariáni, vegani, bezlepkáři apod.), kterým se snažíme zásilku upravit dle jejich potřeb.

Existuje podobná služba v zahraničí nebo to byl čistě původní nápad?

My jsme se inspirovali českým Ladyboxem (a ten zase americkým Birch boxem). Potravinové krabičky u nás v době tvorby Zajíců neexistovaly vůbec. Nyní se již objevují, ale svým zaměřením cílí na jinou skupinu zákazníků.

Co název, jak vznikl? Je jasné, že trochu odkazuje na nekupování zajíce v pytli, ale můžete nám přiblížit, jak jste název vymýšleli?

Jak už to bývá – teprve ve chvíli, kdy člověku teče do bot, vymyslí něco opravdu originálního. Původně jsme se chtěli jmenovat „jen to nej“, jenže tahle doména už byla zaregistrovaná. Jednou, když jsem náš nápad popisovala kamarádovi ze Slovenska, tak řekl „takže je to vlastně taková mačka vo vreci“… vlastně jo! Tak proč veskrze negativní výraz nepojmout pozitivně. 🙂

Ve firmě jste dva. Co přesně máte kdo na starosti?

Vašek je od přírody technický typ a puntičkář. Zajišťuje přepravu, materiál, cash flow, účetnictví, grafické úpravy stránek i tiskovin. V neposlední řadě má funkci „vrchního ochutnavače“ – vše, co uvařím, musí sníst a zhodnotit, zda se to do krabičky hodí či ne. Já vybírám a oslovuji výrobce a sestavuji obsahy krabiček. Spravuji sociální sítě a komunikuji se zákazníky. Vybírám recepty, vařím/peču a následně jídla fotím na kartičky s recepty, které taktéž vkládáme do krabiček. Společně pak máme na starost sestavení, naplnění, zabalení a odeslání krabiček. A to je opravdu cvrkot!

zajici_02

Nápad vznikl v létě. Kdybychom dál jen teoretizovali, nic by z něj nebylo

Líbí se mi celé pojetí webu, grafika, copywriting, ilustrace a animace. Kdo vám tyhle věci dělal?

Návrh a grafiku webových stránek dělal Vašek. Animaci zajíců na stránkách naše kamarádka a animátorka Petra Obrovská, ilustraci víka kamarádka a ilustrátorka Silvie Šerá, s copywritingem nám pomáhá kamarádka Šárka Hurdálková a naprogramování stránek kamarád Martin Dufek ze Sunlight system s.r.o. Mít kolem sebe šikovné lidi je zkrátka k nezaplacení.

Jak dlouho už Zajíci fungují a jak dlouho trvalo, než jste je spustili?

Zajíci oficiálně fungují od 1.prosince 2013, v současné chvíli tedy připravujeme čtvrtou krabičku v pořadí. Spuštění netrvalo tak dlouho, nápad se zrodil v létě téhož roku. Věřím tomu, že kdybychom uvažovali pouze teoreticky dalšího půl roku, nic by z toho nebylo. Dobrý nápad je třeba realizovat hned.

Jak se můžu do Zajíců zapojit? Musím si něco předplatit nebo lze objednávat jednorázově na 1 měsíc?

Stačí jednoduše vyplnit objednávku na našich stránkách. V objednávkovém formuláři máte navíc možnost vepsat vaše potravinové intolerance či jiné výjimky. Krabičku je možné koupit pouze jednorázově za 350 Kč, nebo si ji předplatit na čtvrt roku za 1 020 Kč a půl roku 1 980 Kč. Můžete taky zvolit variantu dárkového poukazu a udělat radost někomu blízkému.

zajici_01

Vybíráme potraviny, které snadno zapojíte do každodenního vaření

Jak a kde vybíráte suroviny do krabic? Jedete podle nějakého klíče nebo vybíráte čistě intuitivně, co vás osloví?

V podstatě intuitivně. Zároveň hledíme na to, co se hodí k tomu danému ročnímu období, a které potraviny budou člověku ku prospěchu. Snažím se vybírat i takové výrobky, aby si z nich člověk mohl uvařit nebo upéct slané i sladké dobroty a mohl je prakticky zapojit do každodenního života.

Předpokládám, že všechny suroviny nejprve pečlivě vyzkoušíte a vybíráte ty nejlepší. Kolik toho při tvorbě krabice na příští měsíc stihnete ochutnat?

Ano, samozřejmě, vše nejdříve osobně ochutnáme i prakticky vyzkoušíme. Každý recept zkouším a upravuji, jak je třeba. Minimálně tak ochutnáme všechny recepty, které jsou součástí krabičky, zpravidla však víc.

Zkoušíte doma i recepty, které pak přidáváte do krabic?

Ano, všechny. Nejhorší je, že to uvařím a nejradši bych se do toho hned pustila. Jenže to musím nejdříve naaranžovat a vyfotit, to jsou muka! 🙂

A oblíbila jste si některý?

Všechny jsou moc dobré, jinak bychom je do krabičky nevybrali. Ale za poslední dobu mě nadchl úplně banální recept na tofu obalené v hrašce s lilkem a batáty. Dokonce jsem se rozhodla, že si batáty zasadím. Tak uvidíme, jestli porostou!

zajici_06

Většina krabiček je vhodná pro vegetariány i vegany

Jde hodně o přírodní věci, bio, poctivé domácí suroviny, bez konzervantů a GMO. Je vám tento typ stravy blízký?

Je paradoxem, že čím dostupnější jsou všemožné potraviny a narvané supermarkety, tím spíš se lidé vracejí k menším výrobcům a domácím surovinám. Bohužel se není čemu divit. S Vaškem nejsme vyhranění vegetariáni ani vegani, přesto jíme maso a mléčné výrobky spíše výjimečně. Stejně tak se snažíme omezit pečivo z bílé mouky. Není to jen o nějakém přesvědčení, ale hlavně o tom, jak se člověk cítí. Všechny výrobky v krabičce jsou vhodné i pro vegetariány a většina i pro vegany (případně je nahradíme). Nikomu však tento styl nenutíme, vždy je možnost si daný pokrm upravit dle sebe. Jen bych strašně ráda předala tu radost z připravování zdravých, chutných a krásně vypadajících jídel!

Co vás dosud nejvíc zaujalo, nejvíc vám zachutnalo?

Asi nedokážu vypíchnout jen jednu věc. Momentálně mě baví zkoušet různá domácí mléka, jako mandlové, makové, kokosové a připravovat z nich smoothie. Jinak nás třeba zaujala řasa Wakame, zázvorové bonbony, výrobky z Hradeckých delikates, a opravdu dobré a jednoduché je pesto z dýňových semínek a oleje. Domácí chipsy z cizrnové mouky jsou také moc dobré. No, je toho hodně.

Která potravina měla čtenářsky/uživatelsky největší ohlas?

Řekla bych, že to bylo arašídové a mandlové máslo. Mají totiž úplně úžasnou chuť a s ořechovými másly v supermarketech se nedají srovnat. Navíc již brzy zprovozníme e-shop, takže kdo ho prošvihl, bude mít možnost si ho doobjednat.

zajici_05

Potěšilo nás, že se výrobci ozývají sami od sebe

Lednová krabička byla bezlepková. Co vás k tomu inspirovalo?

Krabičku vždy sestavujeme podle toho, co bychom v ní chtěli sami nalézt. Snažíme se vyřadit bílé pečivo a odlehčit tělu i od lepku, tak proto tohle téma. Není to však jen záležitost lednové krabičky, nýbrž skoro všech. Dubnová bude taktéž bez lepku, i pro pečení.

Naznačíte 1 surovinu, na kterou se mohou odběratelé těšit v dubnu? 

Voní to jako čokoláda, ale čokoláda to není! A pak tady budeme pokračovat v duchu „zeleného“ pečení, jako tomu bylo díky matcha tea, který byl v březnové krabičce.

Hodně o vás píšou foodblogerky, viděla jsem i recenzi na Youtube. Sledujete jejich reakce? Těší vás?

Určitě sledujeme a máme z nich velkou radost. Většinou jsou to i holky šikovné, takže připojí i nějaký svůj recept a tak inspirují ostatní. Netroufám si říct, jestli jsme četli všechny, ale budeme jen rádi, když nás na recenzi upozorní.

Zajíci jsou hodně o překvapení. Máte pocit, že lidem překvapení a dětská radost z něj chybí?

Podle ohlasů je jisté, že ano. Moment překvapení nelze ničím nahradit, kdo si už jednou krabičku objednal a těšil se, co v ní najde, pochopí. 🙂

Co vás v poslední době příjemně překvapilo?

Že se nám výrobci začínají ozývat sami od sebe. A taky, že vesmír skvěle funguje, protože téměř vždy, když na něco pomyslím, tak se to splní.

zajici_04

Ta nejlepší řešení vymyslíte za pochodu

Co ráda děláte ve volném čase vy, je vám blízká kuchyně a jídlo nebo relaxujete úplně jinak?

Moc ráda sportuji, ať už je to funkční trénink, běh nebo kolo. Máme také 3 francouzské ohaře a ti jak známo potřebují hodně pohybu. Chodíme s nimi do pole a trénujeme na závody. Umí skvěle vyčmuchat jakoukoli zvěř, ale nejsme myslivci, takže pak všechny bažanty a zajíčky necháme zase odhopkat. V létě se chystáme na velkou túru po Slovinsku – jen my, pejsci, stan a hory. Už se moc těším.

Projekt je nový, odvážný a má skvělý úspěch. Máte nějakou radu pro mladé lidi, co nosí v hlavě taky nějaký nápad a nemohou se třeba rozhoupat? Nějakou zlatou radu, co pomohla vám nebo co jste se naučila se Zajíci?

Musím přiznat, že nás samotné překvapil raketový start a úspěch Zajíců. Pro ty, co by chtěli taky začít tvořit něco vlastního, mám dvě rady. Doufám, že nevyzní jako klišé, ale ono to tak opravdu je! Není třeba složitě vymýšlet, v čem podnikat. Jen vnímejte vaše potřeby a brzy najdete něco, co byste rádi, ale na trhu to schází a nebo to není dostupné v odpovídající kvalitě. Až přijdete na to, co je to, tak se HNED pusťte do práce. Člověk stejně nikdy nebude schopen vychytat všechny mouchy dopředu a za pochodu vymyslí mnohdy mnohem efektivnější řešení, než kdyby o něm přemýšlel jen teoreticky. Začít se dá i s málem – a je to mnohdy naopak lepší, protože pak člověk řeší jen ty opravdu důležité věci.

zajici_logo

Co plánují Zajíci během roku 2014?

Do budoucna bychom rádi přibrali nové kolegy do týmu, aby se každý mohl důkladně věnovat především té své oblasti. V současnosti je to tak, že vše děláme jen my dva, což je mnohdy opravdu vyčerpávající a nezvládáme toho tolik, kolik bychom chtěli. Rádi bychom předávali více receptů i praktických návodů ke zdravému jídelníčku.

Nějaký vzkaz pro čtenáře na závěr?

Ze srdce děkujeme všem našim příznivcům. Vážíme si každé vaší reakce a ohlasu. Máme pro vás také výzvu – v současné chvíli bychom do týmu uvítali člověka, který rád vaří a pomáhal by nám s recepty do krabičky. Stejně tak kolegu ze Slovenska, kde bychom chtěli Zajíce dostat více do povědomí. Můžete se nám ozvat na email info@zajicivkrabici.cz  Budeme se těšit, mějte se krásně!

Zdroj fotografií: Archiv Petry Šťastné

Komentáře

Nahoru