Dnes vyšlo 15 článků

Zaha Hadid Architects získává schválení pro první celodřevěný stadion na světě

Zaha Hadid Architects získává schválení pro první celodřevěný stadion na světě

Zaha Hadid Architects získala povolení k výstavbě prvního dřevěného fotbalového stadionu na světě, který bude postaven v anglickém Gloucestershire pro fotbalový klub Forest Green Rovers. Po dokončení chce být nejzelenějším fotbalovým stadionem na světě, postaveným výhradně ze dřeva a poháněným udržitelnými zdroji energie. Byl to druhý pokus získat plánovací povolení pro 5 000-ti sedadlový dřevěný stadion pro fotbalový klub Forest Green Rovers, který aktuálně hraje ve druhé lize.

Zaha Hadid Architects (ZHA) změnil design stadionu tak, aby zahrnoval hřiště za každého počasí a zahrnoval jinou strategii terénní úpravy. To mělo zmírnit obavy, že konstrukce stadionu dostatečně nevyrovnává ztrátu zelených polí, na kterých bude postavena.

Byl zahrnut i zlepšený plán dopravy v den utkání, který se týkal obav hlukových a dopravních plánovacích výborů. Místní radní ve Stroudu také uvedli obavy, že 20 metrů vysoký dřevěný stadion by mohl odvrátit výhled na nedaleká historická vesničky, a obává se, že poplatek za parkování ve výši 7 liber může lidi lákat k bezplatnému parkování. „Tato budova je ikonická, mohla by to být turistická atrakce,“ řekla radní Miranda Cliftonová o novém dřevěném stadionu.

ZHA zvítězila v soutěži o návrh stadionu pro fotbalový klub Forest Green Rovers v roce 2016. Bude postavena výhradně z udržitelně získaného dřeva, včetně konzolové střechy a žaluziového opláštění. Stadion pokryje průhledná membrána, která umožňuje, aby tráva rostla pod slunečním světlem a minimalizovala stíny, které by mohly hráče během hry rozptylovat.

Fotbalovému klubu předsedá Dale Vince, zakladatel zelené energetické společnosti Ecotricity. „Důležitost použití dřeva není jen to, že se jedná o přirozeně se vyskytující materiál, ale také o velmi nízký obsah uhlíku – asi tak nízký, jak se dostane ke stavebnímu materiálu,“ řekl Vince při vyhlášení soutěžního návrhu dřevěného stadionu.

“Náš nový stadion bude mít nejnižší obsah uhlíku ze všech stadionů na světě,” dodal. Společnost Forest Green Rovers byla již FIFA označena za nejzelenější fotbalový klub na světě. Hráči přijali veganskou stravu, aby snížili svou uhlíkovou stopu, a ve dny zápasu se podává pouze vegan.

Současný stadion má hřiště s organickou trávou napojenou na recyklovanou dešťovou vodu a k napájení svých světlometů využívá solární panely. Hřiště je sečeno elektrickým „žacím robotem“, který využívá technologii GPS k automatickému sekání trávy, přičemž seštíhlé trávy se dávají místním farmářům, aby si nasadili půdu.

Zdroj,foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru