Žádné sci-fi, ale blízká realita. Místo obličeje bude vaše identita ověřována EKG

Žádné sci-fi, ale blízká realita. Místo obličeje bude vaše identita ověřována EKG

Běžným ověřováním identity je otisk prstu a sken tváře. Každý otisk je unikátní, a tak je to spolehlivý zdroj k ověření, že se jedná skutečně o vás. Ačkoliv by se mohlo zdát, že již není co vylepšovat, jste na omylu. Technologie a přírodní vědy nikdy nespí a nestále se nám snaží zdokonalovat a usnadňovat každodenní život.

Skupina vědců z Brna se snaží o ověřování identity pomocí tlukotu srdce. EKG je také jedním z unikátních fyzických charakteristik. Otisk prstu, ani sken obličeje nejsou až tak spolehlivým aspektem k identifikaci. Lze je nějakým způsobem obejít a neoprávněně získat přístup k cizím důvěrným informacím. Tlukot srdce ale zaručí, že se jedná o tu správnou osobu.

Startup zaměřený na transparentnost a novou technologii založil Němec Robertino Matausch.

Tzv. CardioID vyvíjí technologii biometrického ověřování založenou na EKG. Identia osoby je pak pomocí umělé inteligence potvrzena na základě tlukotu srdce. Podle zakladatele startupu je tlukot srdce odvozený od vždy unikátní DNA. CardioID, jak se startup jmenuje, má oficiální centrum v Mnichově, ale všechna výzkumná šetření se provádějí v Brně. Využití nové technologie je velmi perspektivní. Toto ověření lze aplikovat jako doplňkové k již stávajícím nebo je využít jako jedinou alternativu ke všem současným autorizačním systémům. Jedná se o samostatnou, spolehlivou a bezpečnou alternativu ověřování identity. Matausch v ní vidí potenciál především ve spotřebitelském, firemním a vládním odvětví.

Cílem startupu je zbavit se hesel a nastavit systém, kde bude mít každý člověk ověřenou a zabezpečenou digitální identitu.

Zdroj, foto: CardioID

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru