Dnes vyšlo 1 článků

Začněte šetřit na letenky. Do vesmíru se možná podíváme už za rok a půl

Smělé vize toho, že v blízké budoucnosti budeme zcela běžně létat do kosmu, se objevují čím dál častěji. Žádná z nich se sice zatím nestala realitou, přesto se jednotlivé společnosti předhánějí ve svých „realistických“ odhadech. Nejnověji slibuje výlety do vesmíru v brzké době soukromá společnost Blue Origin.

Dovolená budoucnosti patří vesmíru

Původní plány přitom počítaly s ještě dřívějším datem. Letové zkoušky (zatím bez posádky) byly plánované už na letošní rok a ten následující měli stav beztíže okusit první zájemci z řad vesmírných turistů. Z technických důvodů však bylo nereálné takový termín dodržet. Blue Origin se nicméně dušuje, že tentokrát to již „zaručeně vyjde“.  Motivací může být i konkurence, která rozhodně nespí a intenzivně pracuje na obdobných projektech. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska, který oznámil vyslání prvních dvou odvážlivců na oběžnou dráhu již za rok.

Nekonečný souboj s Elonem

Pokud by Musk dokázal své avizované plány dodržet, patrně by Blue Origin vlastněná Jeffem Bezosem (zakladatel internetového obchodu Amazon) pomyslný závod prohrála. V souboji dvou kosmických gigantů však není nic nemožné a odborníci již vzdali pokusy spekulovat o příštím vývoji. Zatím má k prvenství sice blíže Elon Musk, ale nakonec třeba budeme svědky toho, jak vesmír jako první prozkoumává právě posádka rakety New Shepard z dílny Blue Origin. Našlápnuto už má docela slušně – ve vesmíru úspěšně opakovaně použitelný stroj pobýval již několikrát (byť ve všech případech ještě bez lidí) a během následujících dvanácti měsíců by se na jeho palubě měli do kosmu podívat inženýři a piloti.

 

Vyrazíte?

Hned poté bude řada na běžných turistech. Ti při pobytu v raketoplánu sice nedosáhnou oběžné dráhy, přesto lze očekávat, že zájem o takto mimořádnou příležitost bude u veřejnosti vskutku nemalý. Návrat na Zemi je zajištěn pomocí přídavné kosmické lodi opatřené padákem.
Tak co, troufli byste si na takový výlet?

Zdroj: CNN Money

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru