Začal vývoj otevřené softwarové platformy pro inteligentní bydlení

Začal vývoj otevřené softwarové platformy pro inteligentní bydlení

Je jen otázkou času, kdy budeme své pračky, ledničky nebo osvětlení v domě ovládat přes smartphone. Takové technologie už existují, ale zatím se prosazují spíše pomalu, protože jsou drahé a protože není snadné je všechny zkombinovat. Museli byste mít speciální aplikaci na pračku, jinou byste ovládali teplotu v místnosti apod. Aktuálně ovšem začíná vznikat platforma, která chce technologie inteligentního bydlení sjednotit.

Společnosti ABB, Robert Bosch GmBH a Cisco Systems Inc. se spojily a vytvořily mezinárodní podnik s názvem mozaiq operations GmbH. Jeho cílem je dát dohromady otevřenou softwarovou platformu pro inteligentní bydlení.

Chytrá zařízení by mezi sebou totiž měla umět komunikovat a vyměňovat si data. Lidé nemají čas starat se o technickou kompatibilitu, chtějí mít k dispozici výhodné služby, které fungují.

Jedna platforma spojující všechny možnosti

Hlavní myšlenka je o tom, že by zákazníci měli mít možnost nastavit své spotřebiče a zařízení v domácnosti bez ohledu na značku. Ony vám to totiž firmy nedělají naschvál, že každá propaguje jiný způsob, jak spotřebič ovládat přes chytrá zařízení. Každá si to udělá po svém, protože je těžké dohodnout se s ostatními. Vznikající projekt by to měl usnadnit.

Když by byla zima, jedním kliknutím byste zapnuli topení. V případě, že byste chtěli dostat děti ven, jedním dotykem na vaším smartphonu byste vypnuli všechny obrazovky v domě.

„Tento společný záměr vyvinout otevřenou softwarovou platformu, určenou pro inteligentní domy a byty, je zcela v souladu se strategií ABB využít rostoucí příležitosti v oblasti internetu věcí, služeb a lidí,” uvedl Tarak Mehta, prezident divize Výrobky nízkého napětí. „ABB již dnes nabízí rozsáhlé portfolio řešení pro obytné i komerční budovy a je odhodláno být lídrem inovací v této oblasti. Díky spolupráci, jakou nabízí společnost mozaiq, získají spotřebitelé velice rychle přístup k nejlepším technologiím.”

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru