Dnes vyšlo 15 článků

Za rasistický tweet výpověď z práce

Za rasistický tweet výpověď z práce

To, jak se vyjádříte na sociálních sítích se sice může zdát jako vaše věc, která nemá dopad na váš normální život, ale opak je pravdou. Sociální sítě jsou monitorovány a kontrolovány. Vaše aktivita a osobní údaje jsou cenou, kterou platíte za bezplatné používání sociálních sítí. Můžete namítnout, že i v online světě platí svoboda slova, obecně vzato ano. Nicméně máme pro vás příklad toho, že vyjádření na sociálních sítích pro vás může znamenat okamžitou výpověď z práce.

Když jdete na pohovor do nové práce, je známé, že se vám potenciální zaměstnavatel podívá na sociální sítě. Z obsahu vašich profilů totiž lze vydedukovat spoustu vašich vlastností. Sociální sítě mohou mít dopad i na lidi, kteří už práci mají. Často si myslíte, že je vašim zaměstnavatelům váš online sociální život úplně jedno, ale není to tak. Za příklad uvedeme jednu Češku, která se rasisticky vyjadřovala na adresu jednoho malého chlapce. Její zaměstnavatel to zjistil a okamžitě jí dal výpověď.

Jednalo se o to, že žena na svém Twitterovém účtu popisovala rozhovor s ženou, která hledala brigádu pro svého vnuka. Požadovala po něm životopis, ale chlapec přinesl papír, kde bylo vše psáno ručně. Chlapec byl Rom a žena si toho všimla. Jeden z jejich příspěvků pak zněl asi tak, že je mile překvapená, že nějaký „z místních cikánů, umí psát bez chyby“. Dále se vyjadřovala tak, že je cokoliv příjemnější, než zaměstnat cikánku a za nedlouho se pustila i do černochů.

Snímek obrazovky 2020-02-14 v 13.35.30

Lze vidět, že ženu velmi dráždí rozdílná barva kůže a pro sebe si to nechávat nehodlá. Výrokem „každý přece ví, že normální barva je bílá“ vše završila. Uživatelům se její reakce nelíbila, a tak požadovali stanovisko od jejího zaměstnavatele, ohledně jejího propuštění. Propuštění se odehrávalo také přes twitterový účet. Bylo oficiálně oznámeno, že žena pro firmu již nepracuje.

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru