Tisková zpráva: Za poslední rok 79 % podniků zaznamenalo mobilní bezpečnostní incident

Společnost Check Point® Software Technologies Ltd. (Nasdaq: CHKP), světový lídr v oblasti zabezpečení internetu, publikovala svou druhou mobilní bezpečnostní zprávu. Ta mimo jiné odhaluje, že 79 % podniků zaznamenalo v posledním roce mobilní bezpečnostní incident. Náklady na jejich řešení byly značné. Nová zpráva rovněž zjistila, že 42 % podniků mělo ve sledovaném období více než šest incidentů. 16 % organizací na řešení těchto událostí vynaložilo více než 500 tisíc USD.

Mobilní zařízení, od smartphonů po tablety, představují pro IT týmy zodpovědné za informační bezpečnost zdroj neustálých obav. Díky trendu BYOD – Bring Your Own Device mohou být citlivé podnikové informace snadno přepravovány a zjednodušuje se i možnost jejich úniku nebo ztráty. Počet nákladných bezpečnostních incidentů vzrůstá. I přesto jsou podnikové informace, včetně citlivých zákaznických dat, stále častěji ukládány na osobních mobilních zařízeních, čímž se ocitají mimo správu či dohled podnikového IT.

Studie zachycuje zkušenosti 800 IT expertů

Studie podchytila výpovědi téměř 800 profesionálů v IT. Kvantifikuje dramatický nárůst trendu BYOD. Dále odhaluje četnost a náklady mobilních bezpečnostních incidentů. Identifikuje rovněž hlavní problémy, jimž čelí podniky všech velikostí. Mezi klíčová zjištění patří:

  • Prudký nárůst osobních mobilních zařízení připojujících se do podnikové sítě – 96 % společností, jež povolují osobní mobilní zařízení uvedlo, že počet mobilních přístrojů připojujících se do jejich podnikové sítě vzrůstá. 45 % organizací má více než pětkrát víc osobních mobilních zařízení než před dvěma lety.
  • Mobilní bezpečnostní incidenty jsou běžné a nákladné pro velké i malé organizace – více než polovina velkých podniků (52 %), jež zaznamenaly mobilní bezpečnostní incidenty, vynaložila na jejich řešení víc než 500 tisíc UDS. Částku 100 tisíc UDS překonaly mobilní bezpečnostní incidenty i u 45 % podniků kategorie SMB s méně než jedním tisícem zaměstnanců.
  • Mobilní platforma s největšími bezpečnostními riziky – operační systém Android, ve srovnání s konkurenčními iOS, Windows Mobile a Blackberry, označilo 49 % podniků za platformu s největšími – vnímanými – bezpečnostními riziky (vloni šlo o 30 % respondentů).
  • Podnikové informace nejsou na mobilních zařízeních spravovány – Navzdory nákladným mobilním incidentům nespravuje 63 % podniků podnikové informace na mobilních zařízeních a 93 % čelí problémům s implementací politik pro BYOD.
  • Více mobilních zařízení ukládá citlivé zákaznické informace – více než polovina (53 %) všech dotazovaných podniků uvedlo, že mají na mobilních zařízeních citlivé informace o zákaznících. Vloni tutéž odpověď sdělilo 47 % podniků.

„Exploze BYOD, mobilních aplikací a cloudových služeb představuje bezesporu obrovský úkol pro ochranu podnikových informací, a to pro malé i velké organizace,“ řekl Tomer Teller, bezpečnostní evangelista a výzkumník ve společnosti Check Point Software Technologies. „Efektivní mobilní bezpečnostní strategie se zaměří na ochranu podnikových informací na různých zařízeních a na implementaci odpovídající kontroly zabezpečení přístupu k informacím a aplikacím na cestách. Neméně důležité je vzdělávání zaměstnanců v oblasti osvědčených postupů, většina podniků se totiž více obává nedbalých zaměstnanců než kybernetických útočníků.“

O studii The Impact of Mobile Devices on Information Security

Zpráva The Impact of Mobile Devices on Information Security vychází z výpovědí 800 profesionálů v oboru IT ze Spojených států, Kanady, Velké Británie, Německa a Japonska. Jde o druhý výzkum na toto téma. Zpráva vyhodnocuje rozdíly v odpovědích na podobné otázky položené před rokem. Cílem studie bylo získat data pro kvantifikaci dopadu mobilních zařízení na podnikovou informační bezpečnost.

Kompletní zprávu The Impact of Mobile Devices on Information Security najdete zde:
https://www.checkpoint.com/downloads/products/check-point-mobile-security-survey-report2013.pdf

Komentáře

Nahoru