Za bitcoiny, jejichž hodnota neustále kolísá, si v Bratislavě koupíte sendvič

Bitcoiny se v poslední době zase dostávají do popředí zájmu. Jejich hodnota totiž jednou raketovým tempem stoupá, pak zase rychle klesne. Je to jako na houpačce. A do toho se ještě začínají dostávat i do jiných míst než těch digitálních. V Bratislavě si za ně totiž ode dneška můžete koupit sendvič.

Ve stejný den, kdy vláda USA začala diskutovat o bitcoinech, raketově stoupla hodnota této digitální měny. V pondělí kolem 17. hodiny dosáhly hodnoty 900 dolarů. Pak ale během třiceti minut klesla na 650 dolarů, v úterý k večeru to bylo $770 a mezi $700 a $800 se držela i včera na večer. Že by se ale ustálila, se říci nedá. Mezi tyto docela podobné hodnoty se totiž stihla vmíchat ještě jedna úplně jiná – 583 dolarů. Cena tedy najednou spadla z $900 na $583 – o více než 30%.

chart_bitcoin

Rapidní zvýšení na 900 dolarů ale nepřišlo jen tak. Šlo o to, že senátní výbor v USA v pondělí odpoledne jednal o této digitální měně a diskutoval, zda je pro uživatele nebezpečná. Vlastně se pořádně neshodli, ale jako výsledek z jejich jednání vyšlo, že by digitální měny neměly představovat hrozbu.

„Měli bychom podporovat americkou pozici centra technických inovací přivítáním nové měny.“

Už ne jen virtuálně

A nutno říct, že technické inovace v podobě digitální měny se začínají promítat i do „skutečného“ života.

Nedávno jsme psali o bankomatech na bitcoiny. Prvním z nich se mohla chlubit Atlanta v Georgii v USA. Jeden se objeví i v Bratislavě. Právě Bratislava je naším nejbližším velkým průkopníkem digitální měny. Momentálně se totiž objevila nová zpráva o tom, že se tam za bitcoiny budete moci i najíst.

Subway platba bitcoiny

V centru Bratislavy je pobočka fastfoodu Subway. Tam stačí za obložený sendvič zaplatit mobilem – peníze cestují rovnou do virtuální peněženky obchodníka bez poplatků bankám.

 „Bitcoiny berieme od stredy. Zatiaľ si za ne kúpil jeden človek malý tuniakový sendvič,“ informovala s úsměvem prodavačka Nina.

Provozovatel pobočky Martin Petrus pak vysvětlil, že si nemyslí, že by o platbu bitcoinem byl nějaký obrovský zájem, ale rozhodně to zaujme komunitu, která se o bitcoiny zajímá. A tak proč by to nezkusili, když náklady na zavedení této platby byly tak nízké?

A jak řeší stále se měnící kurz? Podle Petruse je stanovený pevně a bude se měnit jednou týdně. Sumy za sendviče jsou tak malé, že kurzový rozdíl stejně nebude nijak patrný. No při změně o 30%, jaké jsme byli svědky, by to už ale rozdíl celkem byl… Co myslíte?

Zdroje: Geekwire, Ekonomika.sme.sk, Motherboard.vice.com

Komentáře

Nahoru