Za aféru kolem NSA může Skype!

Za aféru kolem NSA může Skype!

Aféra kolem NSA stále pokračuje, tentokrát se přesunula do Redmondu k Microsoftu a jeho Skypu. Podle zprávy, kterou zveřejnily The New York Times s odvoláním na lidi, kteří si z pochopitelných důvodů nepřáli být jmenováni,  Skype vyvinul vlastní monitorovací systém uživatelů. Microsoft v tom však údajně prsty nemá, vývoj monitorování probíhal v roce 2011 – ještě když Skype Microsoftu nepatřil.

Zdá se, že americké tajné agentury trvaly na tom, že místní softwarové firmy musí podrobněji spolupracovat s NSA. Požádaly proto několik špičkových dodavatelů, včetně Skypu, aby daly dohromady tajný tým, který jim měl poskytnout systém umožňující přístup do konverzací uživatelů.

Zdroj tvrdí, že NSA nad tím chtěla mít veškerou kontrolu sama, a tak přeskočila proces kontaktování společností a požádání o informace o vybraných uživatelských účtech. Několik lidí uvnitř Skypu tak bylo požádáno, aby pod projektem Chess vyvíjeli tajný systém, který by NSA umožnil okamžitý přístup k rozhovorům a uživatelským detailům.

Skype se oficiálně připojil k programu PRISMu 6. února 2011, takže se věří, že tajný přístupový systém byl v provozu již v té době – více než půl roku předtím, než byl uskutečněn jeho prodej Microsoftu.

Zdálo by se, že Microsoft z toho tedy vychází celkem pozitivně. Není to sice ještě potvrzené, ale povídá se, že sledovací nástroje již ze Skypu byly odstraněny jako součást některé z aktualizací, které Microsoft pro Skype v průběhu doby, kdy ho vlastní, připravil. Nicméně stále se objevují i hlasy, že firmy zapojené do tajného plánu NSA monitorovací systémy používají a NSA řídí celý proces sama.

Zajímavé však je, že Microsoft se nyní odmítá vyjádřit k této zprávě, přestože normálně často popírá, že by Skype hovory mohly být odposlouchávány.

Jediná věc, kterou Microsoft ke skandálu PRISM řekl, je veřejné prohlášení tvrdící, že nikdy neposkytuje informace o uživateli vládě sám od sebe.

„Poskytujeme data našich uživatelů pouze tehdy, když k tomu obdržíme právně závazný příkaz nebo předvolání, nikdy ne jen tak. Kromě toho zveřejňujeme vždy jen informace v souladu s příkazy pro dotazy o specifických účtech. Pokud vláda šíří národní bezpečnostní program pro shromažďován údajů o uživatelích, nezapojili jsme se do něj.“

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru