Z telefonů mizí 3,5 mm jack!

Z telefonů mizí 3,5 mm jack!

Je to již nějaký čas, co výrobci telefonů začali postupně z jejich výrobků odstraňovat klasický 3,5 mm jack konektor. Pro některé zákazníky to ovšem byla obrovská rána a takové mobilní telefony si odmítali koupit. Dnes se na tuto problematiku podíváme blíže.

Proč 3,5 mm jack mizí?

Asi hlavním důvodem, proč tento oblíbený konektor mizí ze zařízení, je jejich neustále ztenčování. Touha výrobců prodávat co nejtenčí telefony je však limitována právě tímto konektorem. Ten poté mnohdy kazí elegantní design a navíc je zde otvor navíc, což není ideální vzhledem k voděodolnosti. Jiní výrobci také argumentují tím, že bezdrátové příslušenství je o dost praktičtější, což je jistě velmi pádný argument. Starý 3,5 mm konektor je nahrazován modernějším USB-C konektorem, pomocí kterého se telefony i nabíjejí.

2015-11-29-image-2-1100x825x

Jaké výhody má USB-C konektor?

Největší výhodou je bezpochyby poslech kvalitní hudby, kterou umožňují USB-C sluchátka. Digitální verze přenáší z telefonu do sluchátek pouze jedničky a nuly, takže fungují na stejném principu jako bezdrátová Bluetooth sluchátka. Pokud jsou ovšem vybavena certifikátem aptX, můžete hudbu poslouchat v tzv. bezztrátové kvalitě, což je jistě pro některé uživatele zásadní. Další výhodou je možnost ztenčení těla telefonu a dále také uspoření místa jednoho otvoru. Což vás jistě uklidní ohledně vodotěsnosti nebo jiné odolnosti.

depositphotos_162667508-stock-illustration-earphones-jack-and-usb-charger

Jaká bude tedy budoucnost?

Někteří výrobci jako například Apple či Samsung již avizovali, že přestanou telefony s 3,5 mm jack konektorem vyrábět. Samsung Galaxy S 10 tak bude poslední vlajkovou lodí disponující starým konektorem. Od něj již budou všechny budoucí modely s novým konektorem USB-C. K těm by však měl Samsung zezačátku dodávat speciální redukci. Až by si uživatelé na nový typ zvykli, přestala by se daná redukce vyrábět.

Jak to nakonec bude s osvědčeným 3,5 mm jackem, ukáže asi jen čas. Technologický pokrok však nezastavíme a musíme si proto zvykat na moderní technologie.

 

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/12/11/18135722/galaxy-s10-headphone-jack-samsung-a8s

 

Komentáře

Nahoru