Dnes vyšlo 1 článků

Z nejšpinavějšího amerického města stalo jedno z nejzelenějších měst

Jedno z nejšpinavějších měst v Americe se proměnilo v nejzelenější město v zemi. V posledních několika desetiletích se město Chattanooga v Tennessee zbavilo všudypřítomného smogu. A nyní se může prezentovat jako čistá obyvatelná komunita. Americké město se chtělo stát průkopníkem v zelené městské politice, což se mu také podařilo. Tamní vláda přijala řadu odvážných politik udržitelného rozvoje, díky kterým může město občanům nabídnout čisté prostředí a moderní čisté technologie.  

V roce 1969 organizace EPA prohlásila město Chattanooga za nejšpinavější město ve Spojených státech, neboť ve zdejším vzduchu byla zjištěna vysoká úroveň ozonu, částic a dalších toxických látek.

Chattanooga_Tennessee_Skyline-1020x610

Zdroj: Inhabitat

V roce 1992 došlo k prvnímu posunu k lepšímu, protože se zavedly elektrické kyvadlové autobusy v centru města. Nespornou výhodou bylo, že cestující nemuseli platit. Elektrický kyvadlový systém přepraví ročně milion cestujících a pomohl snížit dopravní zácpy a znečišťování ovzduší dotčené oblasti.

V roce 2012 město otevřelo svůj systém pro bicykly – Bike Chattanooga, který nabízí celkem 300 bicyklů na 33 stanicích. A posledním realizovaným projektem je program pro sdílení elektrických vozidel, který bude zahrnovat dvacet vozidel Nissan Leafs do konce léta.

ChattanoogaLookoutMountain-1020x610

Zdroj: Inhabitat

V rámci boje proti znečišťování ovzduší město vyřadilo z provozu pět ze svých uhelných elektráren. V roce 2014 bylo město Chattanooga zahrnuto mezi TOP 15 amerických měst, které zlepšily kvalitu ovzduší. Čistý vzduch doplňují přírodní krásy regionu, jako jsou skalnaté kopce, malebná údolí a hornaté divočiny. Další americká města by se od města Chattanooga mohli určitě učit, jak nabídnout zdravé městské životní prostředí.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru