Z Adelaide do Brisbane za 90 minut díky Hyperloop

S Hyperloop jako první přišel vizionář Elon Musk, ale v Austrálii se teď ozvala jedna architektonická firma, která se snaží přenést koncept do svého domova. Vymysleli trať Adelaide – Melbourne – Canberra – Sydney – Brisbane, která spojuje nejznámější australská města, a věří, že ji zvládnou za 1,5 hodiny.

hyperloop8

Hyperloop (do češtiny se to nepřekládá, protože „hypersmyčka“ zní fakt divně) je vlastně obrovská trubka, v níž se pohybují kapsle poháněné indukčními motory a vzduchovými kompresory. Jedná se o open-source, Elon Musk a SpaceX vyzvali ostatní, aby přišli se svými nápady a pomohli technologii rozvíjet. Za tímto účelem vzniklo už několik společností a desítky studentských týmů se snaží jim pomáhat a technologii propagovat.

hyperloop1

hyperloop2

Hyperloop v Austrálii by podle Weston Williams, kteří za návrhem stojí, mohl mít úspěch. Mezi pěti městy, se kterými se na trase počítá, létá hodně leteckých spojů, takže se přemýšlí i o ekologických výhodách. Pro výstavbu Hyperloop přichází v úvahu Kalifornie, další části USA a také Evropa, ale Austrálie se jeví jako nejvýhodnější místo.

hyperloop3

hyperloop7

Zatím není jisté, zda se budou tunely Hyperloop stavět nad zemí nebo pod zemí. Každopádně by mohly podstatně snížit znečištění ovzduší a hladinu hluku. Dopravní provoz produkuje 26 % celosvětových emisí CO2

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru